| TestoasaRoz a întrebat:

Am urgenta nevoie de ajutor. Am primit aseara o pisica birmaneza de la un prieten... Este pui. Are vreo cateva saptamani. Este cam rea. Este primul animal de care am grija si as vrea sa stiu mai multe informatii despre cum sa am grija de ea. Gen: cum aflu daca este fata sau baiat, ce mananca, cum sa o spal si sa o scap de purici si asa mai departe. Multumesc din suflet. :*

8 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

E prea mica sa o speli, se poate imbolnavi si daca ar fi fost mai mare degeaba o speli ca nu scapi de purici.Pentru purici se da cu Frontline o solutie, dar fiind mica trebuie sa intrebi veterinarul daca ii poti pune si se pune in functie de kg.Tot veterinarul iti zice si de ce sex e daca nu-ti dai seama. Ii poti da lapte, mancare umeda pentru juniori, exista pate de la Gourmet, depinde cat de mic e.Intreaba veterinarul cand se fac vaccinurile sau trebuie deparazitat.Trebuie sa aiba apa proaspata, pune intr-o tava nisip special unde sa-si faca nevoile.Deocamdata poate nu va face la nisp, cu timpul invata.Accorda-i atentie, mangaie-l, joaca-te cu el si cu timpul nu va mai fi agresiv.Vezi ca au mai fost intrebari pe site asemanatoare.Si sa nu-i dai mezeluri sau paine sau cine stie ce.Sa-ti traiasca micutul! Cand mai creste ii poti da boabe.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Datorita temperamentului lor bland si tandru sunt usor de ingrijit si de rasfatat. Se ataseaza doar de membrii familiei, insa se va atasa mai mult de o singura persoana, cu care va dori sa stea in permanenta. Desi adora sa fie rasfatate si sa te joci cu ele, nu vor sta sa fie mangaiate de straini.Aceasta rasa se adapteaza cu usurinta in functie de programul stapanului si il va astepta nerabdatoare sa se intoarca acasa.
Birmanezele sunt in general pisici sanatoase, fara boli specifice rasei. Se imbolnavesc greu, insa unele dintre acestea pot suferi de cardiomiopatie. De aceea au nevoie de vizite periodice la medicul veterinar. De asemenea, pot fi sensibile la anestezice.

Blana Birmanezelor nu se incurca, asadar au nevoie de perieri zilnice doar in perioada naparlirii. In restul anului se pot peria la 3-4 zile. Astfel sunt animalele perfecte pentru cei care isi doresc o pisica cu par semi-lung, insa nu au timp sa o ingrijieasca.

Deoarece Birmanezele nu prezinta riscuri de ingrasare pot fi hranite fara restrictii. Este recomandat ca cea mai mare parte din hrana zilnica a acesteia sa fie frana speciala pentru pisici. Ii mai poti da si hrana umeda speciala, dar si carne de pui sau peste alb, fripte sau fierte foarte bine.
Dar mai intai de toate ar trebui sa faci o vizita cu ele la veterinar pentru control si vaccinuri si sa afli daca sunt sanatoase. Daca nu-ti permiti sa platesti veterinarul trebuie sa fii atenta la ele si sa observi orice schimbare in felul cum mananca sau cum se comporta. Mancarea le-o cumperi de la petshop, nu de la supermarket...si hrana pentru juniori. Iti doresc sicces in cresterea micutelor!

| sensesDelight a răspuns:

În primul rând puiul de pisică trebuie să mănânce mereu același tip de mâncare și uscat și umed, dar când e pui e de preferat mâncarea umedă. Medicul mi-a recomandat Royal Canin și de atunci de asta îi dau. Nu trebuie să o schimbi pentru că îi cauzezi tulburări digestive și stări de vomă etc.
Sunt două modalități în care pisicile învață: inițial, imitându-și mama, iar mai târziu din propria experiență. În ultimul caz pisica acționează și experimentează apoi consecințele acțiunii sale. Dacă aceste consecințe sunt plăcute, va repeta respectiva acțiune.
O pisică trebuie să înțeleagă cât mai devreme care sunt limitele ce nu pot fi depășite, înainte ca armele sale (ghiarele & dinții) să fie complet dezvoltate. Atunci când se lupta cu frații săi, pisica era zgâriată și mușcată, învățând astfel să aprecieze intensitatea propriilor sale acțiuni. Pentru a-i atrage atenția asupra intensității mușcăturii trebuie doar să-i sufli încetișor în față. Gestul acesta o face pe pisică să se simtă inferioară, e un gest prin care o jignești și prin care înțelege că trebuie să se retragă. Dacă stai și îi explici sau țipi la ea nu are niciun efect. ^.^
Joaca este principalul element din viața sociala a unei pisici. Jocurile o încurajează să exploreze mediul și să-și dezvolte abilitățile fizice. Joaca îndepărtează de asemenea sentimentul de singurătate. Cu toate acestea o simplă jucărie nu are niciun farmec: devine interesantă numai când se mișcă, se rostogolește sau când se strecoară într-un spațiu greu accesibil.
Exercițiul fizic este foarte important pentru sănătatea ouiului de pisica. Joaca îi va canaliza energia, care nu va mai fi astfel utilizată în scopuri distructive, ci pentru tonifierea mușchilor. Exercițiile preferate vor fi acelea în care poate să se cațere, să se cocoațe, să sară, să își ascută ghearele și să se joace cu obiecte care atârnă, se rostogolesc sau se mișcă. Joaca și vânătoarea sunt două activități foarte strâns legate una de cealaltă în cazul pisicilor, dat fiind că cele mai multe jocuri seamănă cu o vânătoare, jucăria este de multe ori prada. De aceea nu trebuie să lași pisica să se joace cu mâna ta.
În rest trucurile sunt greu de învățat în schimb dacă te joci cu mâțul tău ai să vezi că ai să te amuzi încontinuu, mai ales la figurile și piruetele pe care le face în încercarea de a-și prinde ghemotocul. ^.^
Pe de altă parte pisicile birmaneze sunt considerate pisici regale, la fel ca și cele persane, deoarece au multă blană și arată impecabil. Pentru a avea grijă de o astfel de pisică trebuie să o ștergi odată pe zi cu ser fiziologic la ochi și să o piepteni măcar 10 minute pe zi, pentru a evita multitudinea de blană prin casă și pentru a avea grijă de igiena pisicii.
Nu este bine să o speli, cam o dată la 2 luni e OK, dar mai mult nu-i face bine puiului de pisică.

Îți poți cumpăra o cărticică "Ghid pentru creșterea puiului de pisică", o primești atunci când cumperi mâncare de la veterinar, de la Royal Canin și te învață foarte multe. O mare parte din ce ți-am zis eu sus sunt lucruri citite din cartea asta, pe care le-am învățat și eu pe parcurs.
Sper că te-am ajutat. :*

| Ingerasull99 a răspuns:

Eu imi spal motanul odata la 2 saptamani, ca il scot afara, mai face si cativa puricei.Pentru purici folosesc parakill si zgarda antipureci.
Daca e baiat ai sa ii vezi bijuteriile, mai jos de coada.
Dai whiskas junior, boabe si pliculete de whiskas cu carne de vita, pasare, iepure si ce mai gasesti.
Invata-l/-o sa faca la nisip, cel mai bine.
Cand o speli, ai grija sa nu ii intre apa in urechi.
Pentru mai multe detalii foloseste whiskas.ro

| Meoooooowww a răspuns:

In rpimul rand nu o invata neaparat repede cu mancare de pisici pentru ca nu va mai manca si altceva, ca sa aflii dca este fata sau baiat...trebuie sa astepti sa se faca mai marewinking ca sa nu mai fie rea trebuie sa stai cu ea, sa te joci, sa o ti langa tine.Pentru purici trebuie sa iei ceva de la pet shop. cu spalatul trebuie sa o inveti un pic mai de mica pentru ca nu o s-o poti spala cand se face mare dar nici sa fie prea mica. Si te duci la pet shop sa iei pentru spalat. ca sa nu faca purici ar trebui sa o ti in casa pana se face mai mare. Ma bucur daca ti-am fost de ajutor! desi lucrurile astea erau simplewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca nu vrei sa se obisnuiasca cu mancarea de magazin special facuta pentru ea ai putea sa ii pui mancare simpla amestecata cu mancarea speciala, depinde cate saptamani are indicat ar fi sa nu o speli pana ce nu are aproape 2 luni si ar fi bin sa ii faci baie intr-un lighian deoarece cand ii este frica sta cu labutele pe marginea acestuia, prima baita o sa fie mai grea deoarece nu stie ce i se inampla sa o speli cu sampon special pentru ea deoarece daca o speli cu sapun ar putea sa se intoxice cand se spala poti sa o usuci cu feonu dar la cea mai mica viteza pentru a nu se speria.Indicat ar fi sa ii faci doar o data baie pe luna.Ca sa o scapi de purici poti sa ii iei o zgarda anti purici dar pe baza de plante deoarece este prea mica si acea nu este toxica pentru ea.Inainte de a o pune la gatul acesteia fai baie deoarece purici se vor indeparta foarte usor.

| raduradu4570 a răspuns:

Pe scurt

| AsteptAutobuzu a răspuns:

~ Poi asa am si eu 2 pisici birmaneze. la incepuuut erau fff rele dar in timp au devenit ff blande si lasa p orikine sa puuna mana p ele. fata sau baiat. pai intreba si uh p cineva :d eu ajea am faqut. ai mei mananca pedigree si laptic :d. pai s o speli d mik, ca sa se invetse :d Sper K ti-am Fost De Ajutor; X