| Gabriela11elena10balota2004 a întrebat:

Am văzut mulți câini, husky, cu un ochi albastru şi unul maro şi voiam să ştiu dacă sunt aşa din naştere sau li-s-a schimbat culoarea pe parcus?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este o boala si la animale si la om. Se numeste "Heterocromie" si sete fie o boala congenitala, fie din cauza unor medicamente (la om), fie din cauza unei lovituri la ochi. Uneori ea da semnalul existentei unui glaucom pigmentar. Pigmentul care da aceasta problema se numeste melanina.

2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Asa se nasc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Heterocromie
Ai aici toate informatiile.
Dar asa se nasc ei..nu se schimba pe parcurs happy