| ada8476 a întrebat:

Am avut doi perusi o fata si un baiat se intelegeau fff bine se pupau toata ziua si fata avea oua in cuibar in momentul in care a murit.A murit dupa ce i-am spalat cusca cu apa ....am inteles ca a facut infarct.Dar nu asta e intrebarea ci alta dupa ce a murit am luat de la pet shop o papagalita verde (cea care a murit era albastra) la inceput nu prea se intrsectau papagalii dupa putin timp au inceput sa se pupe dar foarte rar si putin ea a inceput sa faca urat cu papagalul din plastic din cusca si de cel adevarat a cam uitat adica pe cel de plastic il calca si nasul i s-a facut mov-albastru, e posibil sa fie baiat? dar nu se bate cu papagalul real.

3 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Prima greseala a fost cumparand o papagalita verde,trebuia sa te orientezi dupa o femela cat mai asemanata cu raposata.
Poti sa ii scoti jucaria aia,toate aceste jucarii mi se par inutile pentru o pereche,din potriva,sperie pasare,oglinda si in special pasarile din plastic sunt express pentru o pasare care convietuieste singura.
Imi pare rau pentru mascul,trebuia sa te documentezi inainte sa faci acest pas, de a-i inlocui perechea!
Pasarea nu a murit din cauza apei cu care ai spalat colivia, asta este absurd, eu de foarte multe ori am facut acest lucru, perusii mei fac baie si nu au murit! Este un alt motiv, bine intemeiat!

| Adry05 a răspuns:

Daca e fata sau baiat iti dai seama dupa nasuc. Daca are nasucul mai deschis la culoare e femela, iar mai inchis e baiat. Dupa descrierea ta, cred ca ai luat un baietel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.este baiat.Am patit si eu la fel.