| LogitechThx a întrebat:

Buna seara TPU! De curand m-am gandit sa imi achizitionez 2 papagali, si as opta pentru NIMFE sau PERUSI. De aceea, va rog frumos, cei care au perusi respectiv nimfe, sa imi raspunda si mie la urmatoarele intrebari:
1) Ce papagali sunt mai "silentiosi"? Eu as vrea sa iau papagalii si sa ii pun in camera mea, care nu este prea mare, si as vrea sa stiu cine sunt mai silentiosi, perusii sau nimfele. Nu vreau sa fie galagiosi si sa tipe toata ziua intruna si sa cante si sa nu ma lase sa ma odihnesc deloc, si de aceea va intreb care dintre ei piuie mai incet si pe care din ei ii suport mai usor? Adica sa nu faca galagie... Si m-ar interesa care din ei pot fi imblanziti, amandoi, sa stea la mine pe umar /deget / cap? La amandoi ma refer
Fundaaa! Mersi mult!

Răspuns Câştigător
| AjLee a răspuns:

Eu am avut perusi si ei nu fac foarte mult zgomot dar, fac mizerie. Nu fac galagie si pot fi imblanziti foarte usor.
Am citit despre nimfe ca, sunt cam opusul perusilor. Sunt mai galagiosi si ii poti imblanzi cam foarte greu.

5 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Perusul meu tipa uneori cand se simte singur sau ii este foame. Zbiara fix cand nu trebuielaughing. Poti sa il inveti sa stea pe deget, eu bag mana direct la el ca daca bag incet mana ma musca pentru ca vede ca imi este frica si i se urca la cap si crede ca ma domina. Asa ca baga mana fara frica la el in cusca si pune degetu sub burtica lui.

| LogitechThx explică (pentru AtateaConditii):

Ideea e ca eu vreau sa imi iau 2 perusi, daca voi avea 2, vor mai sta pe deget sau măcar pe umăr?

| LogitechThx explică (pentru AtateaConditii):

Dar daca imi cumpar doi, ii mai pot învăta sa stea pe deget/umăr?

| AtateaConditii a răspuns (pentru LogitechThx):

NU cred, pentru ca vor fi prea ocupati cu ei. Daca e unul singur iti acorda numai tie atentie si trebuie sa fie mascul, femelele sunt asa agresive.

| Melnic_Radu_1998 a răspuns:

Buna! Raspunsul estetongueerusi,ei piuie mai putin, dar oricum, orice papagal, daca ai pui o fata de perna pe colivie sau stingi lumina nu mai piuie, si tot perusii sunt usor de dresat:exista clipuri pe youtube.