| Ganduricolorate a întrebat:

As vrea sa comand de pe net Plastilina Fimo. Dar nu stiu exact cum se procedeaza.As vrea sa fac niste cercei.Nustiu cum trebuie sa pun tortita de la cercei as vrea va rog sa imi explicati pasii.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Bombonika2000 a răspuns:

Eu fac accesorii din fimo si cred ca te pot ajuta;)
1. Modeleaza din Fimo modelul care ti-l doresti ( o prajitura, etc. ) dupa care dai o gaura mica, sus.
2. Ai nevoie de zale! Baga zala in acea gaura dupa care agat-o de tortita! Inchide zala bine ca sa nu scape!

Acestia sunt pasii! Este foarte usor numai ca dupa ce ai modelat acea plastilina, trebuie sa o bagi la cuptor timp de 30 min la 110 grade :) Astfel, el se va intari! De asemenea NU BAGA PLASTILINA IN CUPTORUL DE MICROUNDE! Trebuie neaparat in cuptorul electric sau in cel al aragazului!

Dupa ce ai terminat prima pereche fa-o si pe a doua urmand aceiasi pasi :* Uite un link cu un tutorial care contine si poze http://www.douamaini.ro/cum-se-pun-tortite-la-cerceii-din-fimo/

Numai ca in acel tutorial nu precizeaza cum se modeleaza plastilina respectiva si cat timp trebuie in cuptor.

Sper ca te-am ajutat si spor la lucru!

1 răspuns:
| mimi2000mimi a răspuns:

Daca nu o gasesti de comamdat, du-te la librarii si cumpar-o cu vreo 8 lei, dar cu tortita nu te pot ajuta, dar iti dau un link. funda?
http://www.google.ro/......tp?/search