| Foxie2 a întrebat:

As vrea sa merg in excursie, dar am doi papagali si nu stiu ce sa fac cu ei. I-am tot dat prieteniilor si cunostintelor pana cand nu am mai avut unde. M-am gandit sa-i iau cu mine.
>Problema e o distanta foarte lunga de parcurs (cu opriri normal) si merg cu masina. I-am mai dus de doua ori pana acum cu masina dar distante enorm de scurte max 1 sau 2km iar acum am pe putin vreo 400.
Nu stiti daca pot sa mearga atata drum?
Am o cunostinta care spune ca nici bine nu ia urcat in masina si au murit. vreau si parerea voastra.

Multumesc anticipat! dau funda si voturi!
>ps Alte ideei despre ce as putea face cu ei daca aveti, va rog sa nu ezitati sa le spuneti. Macar incercati.(

Papagali sunt perusi si au vreo 3 ani.(in caz ca va foloseste la ceva)

Răspuns Câştigător
| GumitzaDePepene a răspuns:

Buna!
Dupa parerea mea, poti sa ii iei, deoarece au devenit deja adulti si rezista mai bine.
Eu una, am avut papagal care a trait 8 ani de zile, tot perus, si cand ne duceam la bunici ( stau la 700 km), il luam si pe el....si a trait bine fericit.
Noi il puneam intre spatele scaunului din fata si bancheta din spate (acolo pe pres) si dadeam scaunul din fata mai in fata sau mai in spate (dupa nevoie) cat sa tina cusca fixa, sa nu se miste.
Ai grija de asemenea sa nu fie foarte foatre cald in masina, pentru ca asta le poate dauna putin.
Da drumul la aerul conditioant in masina, dar ai grija sa nu setezi ca aeru la vina pe jol, la picioare, deoarece astfel o sa ajunga si la eu aerul rece si nu o sa ii faca bine deloc.
Cel mai indicat este sa il setezi normal, ca aerul sa vina in fata.
De la mine, daca indeplinesti conditiile de mai sus, ai verde.
Nu are ce sa i se intample.
Daca era pui, atunci cu siguranta nu ai voie sa il iei.
Pa, pa@!

4 răspunsuri:
| Foxie2 explică:

Mersi de raspunsuri si va rog scuza-ti asteptarea =)

| hey97 a răspuns:

Si eu am un perusi de 3 luni care a mers cu masina 100 km si nu a avut nimicbig grin poti sa il iei cu tine sau sa il lasi la vecini, prieteni, rudehappy:X cum vrei tu ideea e ca nu are nimc daca merge cu masina

| sellyz a răspuns:

In mod normal ai pitea sa ii duci, insa depinde de fiecare papagal cat de bine se acomodeaza si cat de rezistent este.si eu am 2 perusi unul are un an, iar celalalt aproape 2.aia nu crede ca nici nu i-a urcat bine in masina si au murit pentru ca si eu cand i-am cumparat i-am adus cu masina.nu de la asa mare distanta i-am adus dar oricum nu au patit nimic. sfatul meu este sa ii obisnuiesti treptat...mai intai pe distante scurte si apoi sa incepi cu distante mai lungi, insa nu ii forta daca vezi ca reactioneaza negativ pentru ca atunci nu se va intampla ceea ce trebuie sa se intample. sper ca te-am ajutat

| PrintesaTsubaki姫椿 a răspuns:

In masina e foarte cald si e aer inchis. Nu se simt bine cand sunt in miscare(ametesc si ei).Nu e deloc bine sa-i iei cu tine. Mai bine ii dai in grija (cu tot cu cusca si ce mai au ei...) cuiva de la un magazin de animale unde mai au perusi si stiu cum sa-i ingrijeasca(le/ii dai si tu vreo 30/50de lei; dupa cat dureaza excursia si le aduci un suvenir de acolo si le multumesti din tot sufletul.) Iti zic eu ca o sa accepte sa-i ingrijeasca.