| Angel977 a întrebat:

As vrea sa stiu cat mai multe despre cum trebuie ingrijit, cum se comporta si cum pot sa dresez un piu de yorkshire terrier ca sa nu se usureze prin casa. Dar va rog dati-mi raspunsuri doar din propria voastra experienta, nu mai dati copy-paste-uri de pe net ca am citit o gramada de pe net dar vreau raspunsuri mai detaliate de la un stapan de yorkshire terrier.

2 răspunsuri:
| InstinctPr3ciS a răspuns:

Yorkshire Terrier este un caine foarte iubitor si necesita multa miscare.
Ii place sa fie plimbat foarte mult si sa fie in compania stapanului.
Se bucura daca lumea il baga in seama, si vrea sa fie mereu in centrul atentiei.
Poate fi foarte incapatanat daca nu este crescut de catre un stapan experimentat.
Ca sa il invezi sa faca afara trebuie sa il duci afara pana la varsta de 5-6 luni de 5-6 ori pe zi, ca sa se obisnuieasca ca acolo este locul unde isi poate face nevoile.
Dupa ce sia facut nevoile recompenseazal cu carne sau jucandute cu el.
Daca face in casa explica-i pe un ton ridicat ca a gresit ca a facut in casa, ia mopul sterge repede, si dupa aia dul afara, asteapta pana isi face nevoile si dupa aia recompenseazal, si el atunci va intelege ca a gresit ca a facut in casa, si data viitoare va incerca sa se tina pana mergeti afara.
Dresaj:
Cand il dresezi trebuie sa i te adresezi cu un ton ferm si incurajator.
Cand executa o comanda recompenseazal pentru ca numai asa el ca intelege ca a facut un lucru bun, cand va intelege dresajul aproape la perfectie, nu va mai trebuii sa il recompensezi doarece el va sti ca a facut ceva bun si se va multumi doar ca ti-a facut pe plac tie.
Cand il dresezi nu tipa la el daca greseste, pentru ca va fi agitat si dupa aia va trebuii sa intrerupi pentru o perioada dresajul.
Dreseazal doar 20-30 minute pe zi ca sa nu se plictiseasca, ca dupa aia nu o sa mai dea atentie.
Succes

| dolcEE a răspuns:

Il duci afara de 3 ori pe zi...si astepti sa se usureze...cand se usureaza in casa ceartal. Si pana la urma se obisnuieste si se usureaza doar afara.