| FocusMood a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva cum era pe timpul comunismului?
Vreau informatii din propria voastra experienta ( nu vreau copy / paste dupa net, pot s-o fac si eu big grin )

Răspuns Câştigător
| HIldana a răspuns:

Nu era lumina, des se lua curentul, nu erau desene animate o anumita perioada, il vedeai doar pe Ceausescu la televizor cum merge la fabrici si cum este agricultura. Seara nu erau iluminate strazile, doar cate un bec ici colo. Nu erau alimente variate. Era o sarbatoare cand aveam cateva bucati de portocale, de banane nic nu mai zic. Dar avea toata lumea loc de munca, si bani, chiar daca nu putea sa cumpere foarte multe cu ea. A da, si randurile pentru ulei, smantana, dimineata la paine. Multa marmelada. Si compot de prune. La scoala dimineata imnul patriei - primul lucru. Televizoare cu lampi, si alea rare. Dar concediu in fiecare an undeva, fara a fi un lucru scump. Haine gri si maro. Pentru mine cam astea.

2 răspunsuri:
| Park1Suin a răspuns:

Era totusi mai bine ca acum.Dar presa ascundea totul. Oamenii nu stiau nimic despre catastrofe sau alte probleme decat dupa mult, mult timp.

| alexei86 a răspuns:

Era cu bune si cu rele ca acum. Diferenta e ca atunci puteam sa-mi fac un concediu de 10 zile la mare, oamenii erau mai buni la suflet si nu existau cocalari si pitipoance. Imi aduc aminte ca steam la coada pentru o conserva de peste si 5 portocale si era o coada imensa. Cateodata nici nu prindeam. Concluzia e ca atunci nu aveam atatea griji cum am in ziua de azi. Lumea era mai fericita sau cel putin cei din anturajul meu.