| liliana096 a întrebat:

Buna!
As vrea sa va intreb de superstitiile despre pisicile negre.Acum o saptamna a venit o pisica neagra la casa mea si nu mai vrea sa plece, este cam ciudata dai in ea si tot nu pleaca... faza este ca a cam inceput sa se urce la geamuri si sa zgarie sitele si nu prea imi place de ea in general...asa in gluma are o privire urata. (app nu i-am dat voie in casa).
Deci ce se zice?

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Wow, ce pisica barosana. De fapt motan, cred ca este motan, nu? El a venit aici ca a vazut ca este liber, si acum casa ta este teritoriul lui. Nu ai ce-i face. Decat poate, sa gasesti un motan mai barosan ca el, care sa-l alunge, sau un caine?
Superstitiile sunt idei din credinte vechi si nu fac casa buna cu biserica, tu esti crestina sau nu?
Domnul fie cu tine.

| ViSe CoLoRaTe a răspuns:

Poate tu ai o pisica care e a ta. Daca da atunci pisica neagra vine la pisica ta. Daca nu atunci vine ca i-a placut aici la tine, poate nu are stapin si umbla pe la toate casele.Despre superstitii pot spune ca nu exista asa ceva si nu e nici un fel de pericol, nu crede in asa ceva. Daca cinstit la mine la fel vine foarte des o pisica neagra dar stiu ca vine la pisica mea, si mai stiu ca e a vecinei mele asa ca nu am de ce sa ma sperii.nu-ti fa grigi ca nu e nimic rau, cine stie poate intr-adevar nu are stapin si vine la tine ca sa se adaposteasca dar eu zic ca e o pisica obisnuita si nu are o alt fel de privire inspaimintatoare si chiar daca e neagra nu e nimic deosebit sau misterios...

| Mia a răspuns:

Eu nu cred in asa ceva. O prietena de-a mea are o pisica neagra pe care o tine la bloc si nu a mai patit nimic.Plus ca mi-au trecut multe pisici negre prin fata si nu s-a intamplat nimic.Pana la urma, cu ce e diferita o pisica neagra fata de celelalte pisici?

| liliana096 explică:

Eu nu mai am animale de companie Dina si sa stii ca numai pleaca n-a fost deloc la ceilalti vecini.

| dariuscoro a răspuns:

Poate ca pisica sa atasat de tine si tu o lovesti.Nu mai fi atat de superstitioasa.mai mult ca sigur e o pisica foarte blanda incerca sai dai de mancare.

| Mihai201200 a răspuns:

Trebuie sa o primesti, E si ea o fiinta.Nu putea aduce ghinion.Laso sa stea in casa.