| AnoniMMinonA1489 a întrebat:

Matusa mea are o pisica si tocmai a adus-o la noi pentru ca trebuie sa plece in Anglia si nu are cu cine sa o lase. Pisica e foarte salbatica pentru ca a tot fost speriata si traumatizata de varu meu si ea acum se intelege bine numai cu matusa-mea si scupia sau zgarie pe oricine se apropie de ea. Cand a venit s-a asezat intr-un colt si nu vrea sa mai plece de acolo. Ce sa fac sa o mai imblanzesc oleaca sa se acomodeze cu noi?

4 răspunsuri:
| thewomaninwhite a răspuns:

Ofera-i ceva de mancare in fiecare zi si daca vezi ca nu incearca sa te zgarie in timp ce vine sa manance incearca sa o mangai si cred ca se va obisnui cu timpul cu tine

| Own3r a răspuns:

Lasa timpul sa treaca, si animalele sunt stresate.O sa se obisnuiasca.

| Ungureanu_Paul_1995 a răspuns:

Incearca sa te duci spre ea ...incet fara sa o speri si dupa 2-3 zile in care incerci sa o ti in brate si sa o alinti..sa te joci cu ea o sa se acomodeze si cu tine iar apoi cu restul familiei tale!
Funda?happy

| lora99 a răspuns:

Am avut si eu un caz asemanator,ori o lasi in pace sa se acomodeze singura.o sa-i ia cam mult timp, dar.ori ii poti gasi un punct mai sensibil sa o scarpini sau sa o masezi, eu ii faceam la pisica mea pe cap, si s-a invatat cu mine, de luat in brate nu puteam dar sa o mangai da.