| maya a întrebat:

Aseara a venit tatal meu din Delta si mi-a adus o broasca testoasa de uscat... Vreau sa o pastrez, dar nu mananca... CE sa ii dau sa manance? Deocamdata nu i-am luat un acvariu, in ce o pot tine pana ii i-au unul? As vrea sa nu mai fie atat de speriata.Cum o sa fac sa nu se mai sperie? Astept respunsuri urgent...Multumesckiss

10 răspunsuri:
| B3Bytza a răspuns:

1 la mana:dai sa mananca salata si varza dar nu de la magazin de la tine din gradina daca ai.
2 la mana:pana ii cumperi un agvariu las-o libera prin curte sau in gradina, deoarece si vecina mea are o bloasca testoasa de uscat si o lasa libera.
3 la mana:cand ii cumperi un agvariu inceasca sa il "decorezi"asa incat sa semene cu peisajul din delta dunarii.
4 la mana: dai timp sa se obisnuiasca cu tine deoarece nu este o testoasa de la magazinul de animale, este o testoasa salbatica si se va obisnui mai greu.

| mariobros a răspuns:

Sunt f pretentioase, si daca nu mananca e probabil din cauza ca s-au schimbat conditiile de mediu(luminozitate, caldura, umiditate). documenteaza-te si incearca sa-i reproduci pe cat posibil conditiile naturale de mediu.

Răspuns utilizator avertizat
| pepenerosu a răspuns:

Ah.si eu exact asa am patit. tatal meu a fost la o balta sa pescuiasca.si a prins o broasca testoasa destul de mare.si am pus-o in vana cu putina apa... dar nu manca nimic. i-am cumparat chiar de la magazinul de animale...nu stiu daca se poate creste.noi am dus-o inapoi la balta ca nu cumva sa moara:-s.cred ca are nevoie de plantele acelea din apa...sau nu stiu. dar eu am patit-o.happy

| Gexu a răspuns:

Ii poti amenaja un coltisor cu nisip ii v-a place te asigur asa am facut si eu iar de mancat morcov si verdeata cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna maya dupa cum ai spus tatal tau ti-a adus broasca din delta... la noi nu exista broaste de uscat asa ca mai bine cauti poze cu broaste de uscat pe net si vezi daca seamana sa nu faci vreo greseala si ea sa fie de apa si tu sa o crezi de uscat ca nu o sa reziste mult pe uscat si poate de aia nici nu mananca...(de mancare poti sa ii dai salata si bucatele de peste proaspat)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumparai de la pet-shop mancare speciala pentru broaste testoase

| denisa_4752 a răspuns:

Pai cred ca o sa se obisnuiasca cu tine cu timpul...nu stiu o cutie e potrivita si intra pe google.ro si cauta acolo si vei gasi ce mananca testoaseletongue

| frumusikaubita_7133 a răspuns:

Ea se va obisnui cu tine peste cateva zile...ca si eu am avut una... daca se obinuieste cu tine va manca tot ce ii dai...bine.aproape totbig grin.tongue

| luvgreen a răspuns:

Buna! Din cate stiu eu... daca broasca testoasa nu este de origine exotica este mai dificil sa o intretii asta din cauza ca nu corespunde tocmai unei diete dintre acelea pe care le gasesti in magazinele de specialitate...in ceea ce priveste libertatea ei de miscare este esentiala...asta inseamna ca nu face daune decat minorehappy, daca o lasi libera prin casa, apoi din ce mai stiu... pot sa spun ca se adapteaza la urma urmei cu oarece de mancare... recomandabil alimente proaspete, verdeturi carnita chiar si resturi ce raman de la masa...
Cu speriatul pot sa zic doar ca are nevoie de o perioada pana se acomodeaza... toate bune... un salut!