| dragosbiancaa a întrebat:

Buna, astazi am observat ca varful cozii al pisicii mele s-a rupt. Pisica nu are simptome sau ceva. E ceva grav? Trebuie dusa la veterinar? E grav?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca doar sta stramb, se poate sa isi revina, sau sa se vindece asa, fara sa fie alte probleme. Coloana vertebrala a pisicilor e destul de rezistenta, isi revine de la multe lovituri.
Daca e rupta grav, dislocata, ar trebui mers la veterinar pentru amputare, altfel probabil se va infecta si ii va pune viata in pericol.
Oricum, daca este la indemana, un consult veterinar este binevenit in ambele situatii.

| Cksihja a răspuns:

Nu e prima pisică care pățește asta, dacă nu se infectează n-are nimic.

| IonelDominantDeBlonde69 a răspuns:

Nu trebuie dusa. Este complet normal, si noua ni se mai rup degete uneori