| Kalone a întrebat:

Salut TPU!

Acum ceva timp am inceput sa practic sporturi de contact, si sa lovesc sacul.

In urma cu o cateva luni mi-am cumparat o noua pereche de manusi, mai mari decat cele pe care le aveam anterior, dar nu le-am folosit pana acum cateva saptamani.

De la prima sesiune din care am folosit manusile noi, am inceput sa simt o mica durere la baza degetului mijlociu de la mana stanga.
In timp, durerea a inceput sa fie mai mare, si mai mare, dar nu am bagat de seama, crezand ca e destul de normal

Acum am luat o pauza, crezand ca o sa treaca si ca este ceva de moment, dar am realizat ca oricat las mana sa-si revina, cand lovesc orice cu acea mana, indiferent ca dau tare sau incet, ma doare putin pe moment.

Daca trece putin timp, nu mai simt nicio durere, pot sa-mi misc liber mana, dar daca lovesc ceva incepe sa ma doara. Am incercat sa caut ceva chat-uri cu medici ( chiar daca suna prostesc ) din moment ce e destul de greu cu programarile si radiografiile pe perioada pandemiei.

A mai trecut cineva prin situatii de genul? are cineva vreo idee ce se intampla? nu ma astept la un diagnostic exact, dar macar o idee ar ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Pai,stai asa,inainte de toate,stii ca se pun niste bandaje pe mana inainte sa iti pui manusile, nu ti-a spus antrenorul?
Sau poate exersezi acasa, dar sa stii ca exista niste bandaje speciale, nu pui mana goala in manusa, ca asa am facut si eu si ma dureau mereu mainile.Cauta-ti bandaje.

| Kalone explică (pentru StrongHeart):

Am bandaje, le folosesc, si am folosit si inainte cu cealalta pereche, cu care n-am avut nicio probleme ( care erau si mai mici, de 10 oz, astea-s de 12)

| StrongHeart a răspuns:

Pumnul sa fie strans bine si degetul mare in exterior, lipit de celelalte falange.

| Kalone explică (pentru StrongHeart):

Puiule, nu vreau sa fiu arogant, dar stiu sa lovesc, nu aia e problema.
Probabil am omis procesul ala de,, breaking in'' la manusile noi, mai ales ca astea sunt de piele piele. Nu cred ca mai are rost acum, ca am lovit ceva timp sacul cu ele, presupun ca-s ok acum, intrebarea era daca e ceva grav cu mana sau nu, sa stiu ce am de facut in continuare, apreciez ca vrei sa ajuti, dar nu asta intrebasem.

| StrongHeart a răspuns (pentru Kalone):

Atunci nu stiu ce sa zic, dar tine cont ca e posibil sa nu iasa nimic la radiografie si tot sa simti durerea respectiva.Ai zis ca folosesti bandaje, poate le tii prea stranse? Sau prea putin stranse? Incearca sa le ajustezi daca da.
Daca ai partener de sparring, incearca cu alte manusi sa vezi daca simti vreo diferenta.
Imi dau si eu cu parerea, nu sunt expert.