| Getter123 a întrebat:

am avut niste probleme in trecut, sentimentale si dupa 1 an si ceva am inceput sa imi revin, adica acum, am cunoscut o fata pe Facebook, am primit cerere de la ea, e foarte draguta, am inceput sa-mi faca complimente pana am ajuns destul de departe cu conversatia in cateva zile (aprox 3-4) iar azi ne-am vazut. E foarte frumoasa, ma place, o plac.E ciudat ca, nu stiu, imi acorda foarte multa atentie, ma lua de mana, ne prosteam, a fost foarte frumos.In drum spre casa insa ea nu m-a lasat sa o pup, eh, acasa vorbind la telefon am aflat ca ea nici nu stia ca vreau o relatie si desigur, am fost trist deoarece ea nu poate avea o relatie ca s-a despartit recent de cineva (nu stiu data). Am inceput sa ii povestesc ca impreuna putem sa reparam situatia, o iubesc foarte mult, ma place si o plac dar nu stiu daca e adevarat.A spus ca nu poate si am vorbit ore intregi si totusi am ajuns la concluzia ca o s-o ajut sa isi revina si apoi voi fi cu ea daca e.Nu stiu, imi e dor de ea, tin enorm de tare la ea, nu stiu, la ce sa ma astept. Astept pareri si despre viitor si chiar daca ma place, ofer funda!

PS:dupa 1 an si ceva de singuratate, sa iti gasesti o persoana si sa te "respinga" e un lucru groaznic, desi sunt baiat, ma doare.

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sa te "respinga".
Nu te-a respins nimeni. Nu este nimeni vinovat că ai stat un an singur. Îți dai prea mare importanță ție însuți și cerșești dragoste.
Sfaturi de viitor? Așa nu o să meargă. A și început să nu meargă.

| Getter123 explică (pentru sadrian46):

Raspunsul asta ii total pe langa subiect, citeste iar si ai sa vezi ca am spus ca, eu am stat un an singur deoarece nu am dorit relatie, probleme sentimentale, fata mi-a si spus ca ma place, eu nu am placut-o pana cand nu am vazut-o, si ea era cea care facea majoritatea chestiilor, prinsul de mana, imbratisarile neasteptate, radea, zambea si ii placea sa fie langa mine, mi-a si spus ca ii sunt drag.Cu toate astea, cand o fata te place si iti da semnele astea, nu ai cum sa nu te atasezi, sunt adolescent, nu adult ce naiba.

| sadrian46 a răspuns (pentru Getter123):

Și de unde să știm noi toate astea dacă nu ne spui? Ar trebui să ghicim noi care este subiectul tău, ca să răspundem la el? Păi dacă te place, de ce ne mai întrebi pe noi?

| sofisis a răspuns:

"o iubesc foarte mult" - ce ma? Ce iubesti ma tu in cateva zile? Vorbeste disperarea din tine, nu un real sentiment de atasament. Practic iti proiectezi in ea toate lipsurile si neajunsurile tale si ai impresia ca ea e rezolvarea pentru toate problemele tale emotionale. Ceea ce e fals. Un om care vrea sa i fie bine, trebuie sa fie intai bine el cu el. Sa i fie bine singur, doar asa ii va fi bine in 2. Pui o presiune imensa pe ea si chiar nu e ok. Era de asteptat ca o sa fuga. A simtit ca esti disperat si ca ar insemna pentru ea sa isi asume o responsabilitate mult prea mare.

| Getter123 explică (pentru sofisis):

De ce toata lumea se leaga de "o iubesc", ca nu inteleg, aici ii vorba de ea nu despre mine, toate raspunsurile sunt total pe langa context.Eu am fost singur 1 an deoarece nu am dorit relatie deoarece am iubit-o mult si mi-a trebuit recuperare.Acum ca mi-am revenit usor si vreau relatie, doresc pe cineva nu iti cade bine mai ales ca ea a facut si primul pas si toate cele ce le-a facut la intalnire, nimeni nu intelege.

| sadrian46 a răspuns (pentru Getter123):

Dacă la prima ți-a trebuit un an recuperare, dacă te părăsește și asta, de câtă recuperare o să ai nevoie? Dacă tu vrei acum relație, crezi că ți se dă relație doar așa, numai findcă vrei tu? Deci ție nu îți cade bine când relația nu merge cum vrei tu. Asta am înțeles acum. Ce mai vrei să înțelegem despre tine? Cu ce să te ajutăm?

| Getter123 explică (pentru sadrian46):

Cred ca am scris aia la 3 4 dimineata si posibil am uitat, aia nu a fost prima relatie, a fost cea mai lunga si intensa

| sadrian46 a răspuns (pentru Getter123):

Da, acestea se adună ca memorii care influențează comportamentul la termen lung, așa este. Ca să depășești asta trebuie să știi ce vrei.
Și ea a trecut prin asta. Ai șanse mai mari ca celălalt dacă ea simte lângă tine siguranța pe termen lung pe care altul nu i-o oferă.

| sofisis a răspuns (pentru Getter123):

Si revenim: proiectezi prea mult asupra ei. NU. Nu e vorba de ea. Ea si-a ales drumul. Vrea sa fie singura si sa se distreze. TU insisti absolut penibil si o fortezi cumva sa fie cu tine. O presezi si pari un disperat. Iti garantez 100 in mie ca nu va iesi nimic cu fata asta. Auzi...o ajuti sa treaca peste si dupa va combinati laughing))))) spune si tu cu voce tare aberatiile astea si o sa auzi cat de deplasat e totul.

| Getter123 explică (pentru sofisis):

Suntem impreuna laughing

| Clytia a răspuns:

Hei! Ceea ce simți tu pentru ea nu cred că se poate numi iubire, ci mai degrabă ai început să te atașezi ușor ușor de ea. O vezi ca pe un fel de "salvare" pentru tine și asta nu e bine. Tu trebuie să-i acorzi timp că nu poate să se arunce așa repede în brațele tale. Asculta-o, înțelege-o, sprijin-o, asta e tot ce poți face momentan. Chiar dacă nu-ți convine, trebuie să iei în calcul și posibiltatea ca ea să nu se îndrăgostească de tine pe viitor. Asta e viața până la urmă, nu putem pe nimeni să oblig să ne iubească. Asta nu e iubire, e ceva toxic!
Mult noroc!

| Getter123 explică (pentru Clytia):

Nu e neaparat iubire dae tin la ea, cam asta e termenul meu de iubire, vreau sa o sustin si i-am explicat ca vom ramane prieteni, te voi ajuta sa treci peste si vedem pe viitor, intelegeti ca ea a facut primul pas, ea m-a complimentat, ea cerea afectiune, la prima intalnire, imbratisarile, toate chestiile pe care le-a facut nu cred ca sunt in zadar, ii placea sa o tin in brate, si chiar radea cu mine, zambea mereu, ne jucam mult.

| Clytia a răspuns (pentru Getter123):

Am înțeles că ea te-a abordat. Eu am spus, fii lângă ea și cu timpul poate o să aveți o relație.

| Getter123 explică (pentru Clytia):

Inteleg ce vrei sa spui dar teama asta de a avea pe altul e sfintecatoare, e ca si cum, cineva ar fi ranit-o, eu o ajut si merge tot la.el, respingandu-ma

| sadrian46 a răspuns (pentru Getter123):

Din nou, repet, nu te respinge nimeni.
Ea este încă cuplată cu el prin mintea ei.
Ea este încă în derivă între doi oameni, tu și el.
Ea nu știe încă ce vrea. Tu o poți ajuta oferind siguranță și încredere. Las-o să plângă după el, dar să plângă la tine în brațe.