| RoxIone a întrebat:

Câinele meu are paraziți și a eliminat înainte să îi dau pastile. Nu mănâncă de 4 zile și i-am dat pastila acum 3 zile... se mișcă încet și are scaun moale și cu sânge. Cum pot să îl fac bine?

3 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Daca catelul este mai mic de 6 luni, mai mult ca sigur, fiindca doar puii au de obicai paraziti intestinali. Din cate stiu, doar de la atata nu are cum se fie asa apatic. Daca presumunerea mea este corecta, exista sanse destul de mari sa aiba parvoviroza. Asa ca fugi cu el la medic. Daca este adult, probabil are probleme mult mai mari decat cele cu parazitii.

| theforceofgood a răspuns:

Du-te cu al neapărat la medicul veterinar. Tu nu vei reuşi să-l faci bine cu leacuri băbesti. Am avut şi eu exact aceaşi problemă cu un câine de al meu, şi când i-au făcut medicii analizele - avea insuficiență renală gravă - adică rinichii nu îi mai funcționau. A încercat doctorul să-i facă niste perfuzii, dar în zadar, peste 5 zile a murit.
La tine s-ar putea să mai fie sanse, dacă ai zis că a eliminat paraziți, s-ar putea să aibă sângele infectat, ori o problemă de stomac, care emană o toxină care blochează rinichii ( acestea sunt semna clare de insuficiență renală) iar doctorul îi va face niste perfuzii care îi vor detoxitia sângele.
Dar cel mai important, du-te cu el la doctor - fiecare timp pierdut contează!

| RoxIone explică (pentru theforceofgood):

Mulțumesc! Dar astăzi de dimineață l-am găsit mort?