| crystyna92 a întrebat:

care aveti papagali agaponis? ma bate gandul sa imi iau un papagal agaponis dar nu prea stiu nimic despre ei ( daca se imblanzesc daca sunt greu de intretinut etc). vreau raspunsuri din propria experienta nu copiate dupa net ...multumesc anticipat (daca raspunde cineva)

3 răspunsuri:
| KinderBeeeib a răspuns:

Eu am agapornis roseicollis.Sunt foarte jucausi si activi nu ciripesc toata ziua decat la amurg si sunt super usor de imblanzit mai ales daca ii iei de mici si stiu sa vorbeasca cat de cat.Cu alimentatia nu sunt asa mofturosi sa le iei mancare speciala ca ei mananca si de aceea de perusi dar cea a lor are mai multe bunataturi pentru ei happy.Nu vei regreta ca ai unul sunt ca niste clowni si niciodata nu te plictisesti de ei ca fac la trucuri in cusca! Se inteleg bine si cu alti papagali de alte specii iar mitul acela cum ca nu pot trai fara pereche e fals dar ceea ce e adevarat este ca odata ce isi gasesc pereche nu se mai despart de ea happy sunt micuti si draguti si nu-s asa greu de intretinut.

| crystyna92 explică (pentru KinderBeeeib):

Dar am inteles ca traiesc doar pereche.eu vreau doar un baietel...

| KinderBeeeib a răspuns (pentru crystyna92):

Doar un baiat am si eu. Daca este pui si il obisnuiesti cu tine n-are nimic.Chestia asta se refera ca daca e matur si isi gaseste pereche iar tu ii desparti sunt sanse sa moara de tristete dar nu daca il iei de mic sau daca nu si-a gasit inca pereche.