| BOBU100 a întrebat:

Am un papagal agaponis (pasarea iubirii) si l-am luat ieri de la un crescator care avea foarte multi papagali ingramaditi intr-o cusca si acum cand a ajuns acasa (unde este foarte liniste)...nu mananca si nu face nimica...ar trebui sa se acomodeze sau este bolnav(cam inchide ochii,e zburlit si excrementele sale unt verzi -poate de la semintele date de omul acela), ce parere aveti? Este un agaponis fisher.Multumesc!

2 răspunsuri:
| SteelShadow a răspuns:

Buna dimineata!
Cand l-ai cumparat, l-ai investigat putin? Cand iti cumperi un papagal trebuie sa te uiti sa fie vioi, sa aiba penajul curat, colorat, trebuie sa interactioneze cu ceilalti, sa aiba ochii limpezi, sa nu aiba secretii.
Daca nu ai tinut cont de ce am scris mai sus este foarte posibil ca acel crescator sa iti fi dat o pasare bolnava.
Daca nu, inseamna ca sufera de singuratate! In toata viata mea, si mentionez ca am avut si inca am foarte multe animale (si papagali multi), nu am vazut ca cineva sa tina un singur agapornis! Daca se numeste "pasarea iubirii", atunci nu e logic ca ar trebui sa aiba o pereche?
Eu cred ca e speriat, si mai ales ca are nevoie de o pereche (asta daca nu este bolnav!).
Sfatul meu este sa il duci la un veterinar, sa ii modifici dieta si sa ii cumperi o pereche!
Mai urmareste-l si vezi cum evolueaza!
Sper sa fie bine papagalul!
Sper ca te-am ajutat!

| BizuBVBArmy a răspuns:

Dac locul de unde l-ai luat era o crescatorie si papagali erau facuti unul dupa altul nu e prea bine datorita nr mare de pasaricare poate aveau boli. excrementele sunt verzi inseamna a e sticat la stomac ori nu a fost hranit corespunzator cu ce trebuia sapt ca nu a fost hranit. Cu zburlitul si clipitul e ca se simte singur si ii e foarte teama. Findca a crescut cu alti papagali se simte singuri si s-ar putea sa nu traiasca. Daca nu ai bani samai iei unul pune o oglinda in cusca ca el sa se vada si sa creda ca mei e un papagal in cusaca