| SMA a întrebat:

Catelusa mea de 6 saptamani are o problema la un ochisor. Ea e pechinez si stiu ca ei au adesea boli ale ochilor, doar ca nu stiu ce are ea. Unul din ochisori il tine intredeschis si in jurul lui mai are puchi. Deci se vede pupila neagra, dar are si putin albastru, foarte putin. Si nu stiu ce sa ma fac, cand o vad imi vine sa plang
Va rog din suflet spuneti-mi ce are si cum o pot trata. Nu am un buget mare, dar voi face ce pot, iar daca are Conjuctivita as vrea sa stiu cat costa medicamentele. Multumesc anticipat!

16 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

Iubesc iubitorii de animale, dar din pacate nu te pot ajuta.Pot doar sa iti spun ca daca problema e de 6 saptamani nu cred ca are rost sa mai astepti...Trebuie dusa la un veterinar.

Oricum, iti doresc mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duo la veterinar

| rutanklan a răspuns:

Eu zic ca pe economia asta medicamentele si pentru oameni sunt prea scumpe. Propun eutanasierea fortata cu ajutorul unui tren marfar sau a unor bolovani.

| SMA explică (pentru rutanklan):

Stii ce cred eu? Ca respiri fara rost pe pamantul asta. Stii ce ti-as face eu? Te-as arunca intr-o prapastie sau te-as da hrana pentru lei. De ce? Din nou, respiri aer important pentru alte fiinte. Esti un om infect! ^~^ Sper ca moartea ta sa fie cat mai dureroasa happy pentru ca atata timp cat tie nu iti pasa decat de bani, iar celelalte fiinte sunt doar obiecte pe care le poti strivi, esti un om infect. Si chiar daca nu te cunosc, nu stiu ce ai in biluta ta, iti doresc tot raul din lume. Probabil razi acum la ce am scris, te amuza din cauza prostiei tale, dar iti spun, pentru faptul ca esti atat de indiferent fata de alte fiinte mai mici si fara aparare, vei deveni un monstru inutil care ar trebui EUTANASIAT FORTAT CU AJUTORUL UNUI TREN MARFAR SAU A UNOR BOLOVAN :*. Si acum probabl vor incepe injuraturile, deoarece prostia te provoaca.

| rutanklan a răspuns (pentru SMA):

Multumesc frumos pentru urari. Singura ofensa care am gasit-o a fost cea de "esti un om...". Poate is infect, dar nu ma consider om; fi tu om, ai grija de animalutul tau drag si scump. De ce ai grija de el? Ca sa te simti bine. So, da tu esti om, egoist, se gaseste doar la binele lui. Sunt sute si sute de animale care au probleme mai mari decat o 'infectie la ochi'.
Catelusa aia a ta o sa provoace drame nemaintalnite. Adica o sa aiba pui, zeci poate pe parcursul vietii si nu o sa ai la cine sa ii dai, sau o sa incerci sa ii vinzi si aia vor ajunge pe strazi. Si apoi o sa mergi pe strada si o sa te gandesti, of dar cine poate sa arunce asemenea pui frumosi in strada? ce OM nemilos poate sa faca asta?

Deci vezi tu, poti sa imi doresti tot raul din lume, de fapt tu le faci mai mult rau lor luandu-ti un catel pentru tine, nu ca sa te apere, nu, nu e nevoie de aia, ci doar asa ca sa te simti bine. Nu conteaza ca o sa aiba pui si nu o sa ai ce sa faci cu ei, nu conteaza ca sunt caini afara de care nu are nimeni grija... "lasa, eu am catelusa mea cu conjuctivita si am grija de ea, ce persoana buna is!"

Deci pana la urma, tot eutanasierea fortata cu ajutorul unui tren marfar sau a unor bolovani o recomand. Poate e cruda, dar e pentru binele lor happy. Asa ca, insanatosire grabnica si populizare maidaneza a catelului!

| SMA explică (pentru rutanklan):

E clar, urasti animalele, in special maidanezii. Probabil ai avut experiente urate cu ei de iti vin ganduri de astea. Dar ea e pechinez nu maidanez, in primul rand. Apoi draga budbundy, exista si solutia sterilizarii si asa excludem varianta cu puii de pe strada si asa mai departe. Apoi, da eu am un catel, UNUL, si da are o boala cat de mica ar fi ea la un ochi. Dar hai sa o luam si asa : Exista milioane de oameni cu afectiuni la ochi, cat de mici ar fi ele, si tot fac haz din asta. De ce nu as face si eu pentru catelusul meu? Daca nu m'as ingriji de el, ar ajunge pe strada cu toti cateii pe care ii detesti tu asa de mult. Ar fi corect? Nu spuneati voi, care sunteti impotriva lor, ca de ce nu ii tinem acasa si ii hranim? Eu asta fac. Si observ ca nici asta nu e o varianta. Sincer, care e problema ta? De ce mi-ai raspuns la intrebare, daca aveai numai ganduri sadice si fara rost? Inteleg ca doresti sa iti etalezi dorintele masacre, dar poti sa o faci pe site-uri Anti-Animale, nu pe un site DE AJUTOR. Si apropo ai exagerat cu toate textele de mai sus. Serios, ai ajuns prea departe, fara sa analizezi putin situatia si sa te gandesti ca mai exista si alte variante.

| rutanklan a răspuns (pentru SMA):

Daca tu ai inteles ca eu urasc maidanezii si animalele, asta inseamna ca esti total ignoranta de ceea ce se intampla in jurul tau. Adica maidanezii aia cum crezi ca au ajuns pe strada? Au rasarit brusc din asfalt dupa parerea ta. Oameni ignoranti ca tine nu au mai avut ce sa faca cu ei, "cainii lor de rasa" si normal ca i-au dus in parc si acolo au ajuns sa fie polenizati ca sa zic asa. Nu dau eu bani pe sterilizare ca al meu e de rasa, face pui si ii vand. Si pac mai apar 10 caini sarmani pe strada. E atat de simplu sa inchizi ochii si sa te prefaci ca esti nevinovata cand stii ca tu esti problema, da, tu. Cel care isi ia caine sa il tina in casa si nu suporta consecintele. SO F OFF!

| SMA explică (pentru rutanklan):

Draga, tu crezi ca prin psihologia asta inversa ma duci de nas? Crezi ca ma voi crede vinovata pentru ce se intampla cu cateii de pe strazi? Imi pasa ce se intampla cu ei, ii ajut cat pot, dar ce vrei tu sa faca un copil de 15 ani pentru o intreaga grupa de catei? Am mai avut pana acum 6 catei maidanezi, dar nu au supravietuit, asta nu inseamna ca i'am abandonat! Am avut grija si inca am de cei de pe strada.Dar mai mult nu pot face. Si un catel e bine sa ingrijesti. Nu sa ii lasi sa moara cum crezi tu ca e ma bine, ca le cruti viata.Te crezi mai mare decat esti. Judecata lor nu o decizi tu sau altii ca tine, ci firul naturii. Daca ar fi dupa tine, fiecare fiinta care, dupa parerea ta nu merita o viata, trebuie sa moara. Te inseli amarnic! Si crede-ma, nu ignoranta e pe capul meu, ci pe al tau. Altfel nu ai arunca asemenea cuvinte. Si nu, nu eu sunt problema. Sunt si oameni care traiesc intr-o lume nu tocmai colorata, dar lupta sa traiasca, sa supravietuiasca si majoritatea se ridica. Asa ca nu le mai decide tu moartea lor. Am sa inchei acum conversatia asta, deoarece sincer, mi s-a acrit sa aud cuvinte de genul asta. Am sa o tin pe a mea pana am sa mor, iar tu nu ai decat sa o tii pe a ta. Dar inca odata : NU TU DECIZI CINE TREBUIE SA MOARA SI CUM! Asa ca vezi-ti de viata ta.

| rutanklan a răspuns (pentru SMA):

Spune ce vrei, ideea de a tine animale inchise doar pentru companie mi se pare revoltatoare. Adica, noi suntem mai buni ca voi, ca suntem 'oameni'... spor

| SMA explică (pentru rutanklan):

Are 6 luni ''omule''. Hai sa il las pe unde apuca sa vedem ce se alege de el. Gata, nu mai trebuie sa raspunzi si la asta. Doar ignora'mi numele, ignora intrebarile pe care le voi pune, ignora intrebarea asta si vezi-ti de viata.

| SMA explică (pentru SMA):

M-am prostit si ei cu atata cearta. 6 saptamani.

| rutanklan a răspuns (pentru SMA):

| didicriss a răspuns:

Du-te la un veterinar! saraca catelusasad

| tweety96 a răspuns:

Duo la doctor ca daca tii asa mult la ea e mult mai bine sa o consulte un specialisthappy
sper sa se faca bine:*:*

| MonicaPis a răspuns:

Se poate sa aiba CONJUCTIVITA si o poti trata cu ceai de musetel sau daca vrei poti sa cauti la DOCTORII VETERINARI sau la FARMACIA VETERINARA niste picaturi speciale pe asta bafta!

| carmencita98 a răspuns:

Habar nu am cam cat ar costa dar dupa spusele tale pare conjunctivita si cred ca trebuie dusa la veterinat...pup si sper sa isi revina...