| coxx a întrebat:

cine imi spune si mie daca este buna harna pedigree junior ...pentru un bichon de 7 saptamani?
dau funda
din propria experienta
nu sa imi sc un rasp doar pentru funda tongue

Răspuns Câştigător
| alyalee a răspuns:

Pedigree junior este cea mai buna alegere, iar daca doresti sa-l multumesti si cu biscuiti intre mese, cauta tot junior sa fie.Nu-i da niciodata lapte pentru ca va recurgita.(iti spun din proprie experienta...am 2 bichoni de 5 luni si respectiv 3 ani).

11 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Cele mai bune boabe pentru orice caine, dar mai ales pentru cei mici si sensibili sunt cele de la Royal Canin si Hills.
Pedigree este o mizerie de mancare. Din proprie experienta iti spun. De cand a mancat pedigree, bichonul meu se strica la stomac de la orice alte boabe in afara de Royal.
Uita-te si la pret. De ce crezi ca e asa ieftin pedigree-ul si mai scump Royal-ul? E diferenta ca de la cer la pamant. Iti distrugi cainele cu pedigree. Dar e alegerea ta.

| DoarOana a răspuns:

Buna coxx,
La 7 saptamani deja dintii sunt cat de cat formati, deci da, poti sa ii dai linisita pedigree junior. Daca insa vezi ca se chinuie sa manance bobitele poti sa pui bobite intr-un bol cu lapte si sa le lasi acolo cam 30 minute dupa care sa ii le oferi cainelui. Astfel, bobitele vor fi mai moi.
Pa, pa

| Giovanna a răspuns:

Nu ii da pedigree unui bichon ca ii faci praf ficatul! Ii dai mancare super-premium gen Royal Canin, Belcando

| irinuca a răspuns:

Salut,
Hrana Pedigree e o mancare de calitate inferioara. Daca vrei ceva bun, cauti Royal Canin, Hills, Belcando. Sigur ca mai sunt si alte mancaruri, bune si ieftine precum Bosch sau Husse.
Tu decizi, dar ai grija ce mancare ii dai cainelui tau!

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Buna, hrana pedigree junior este buna pentru orice tip de caine de rasa, iar daca te referi la varsta animalutului inca este suficient de mic la 7 saptamani pentru a primii hrana de la juniori. Dar mi se pare ca ecsista si mancare pentru rase de caini mari si mici, dar nu cred ca se tine cont la pui. Sper ca te-am ajutat. Succes!

| Tourniquet a răspuns:

Nu-i da Pedigree. Este o mancare ieftina plina de chimicale. (asta am auzit de la multi prieteni care au catel). Da-i Royal Canin (specific varstei - junior, adult).

| SoLoo a răspuns:

Salut! Si eu am un ciobanesc german si i-am dat mancaruri de junior. Eu ti-as recomanda sa ii dai cainelui tau mancaruri scumpe in primele luni ca sa il dezvolti bine. Mancaruri de junior : Pedigree, Royal Canin, Belcando(pentru energie). Sa nu ii cumperi Freasky ca sunt chimicale. Bafta!

| Kheeda a răspuns:

In primul rand hrana pedigree nu este una buna!(parerea mea, lu al meu nu ii face bine)

cele care ti le recomand eu sunt urmatoarele : Royal canin, Hills, Biomil si Belcando happy

| Sanziana88 a răspuns:

Am vazut ca s-a ales castigator pentru aceasta intrebare, dar vreau sa spun si eu povestea mea. Acum 2 ani, am primit de la un prieten un bichon mic, nu cred ca avea un an, si am ales de aici https://pentruanimale.ro/hrana-uscata-caini/pedigree o mancare pentru juniori, fiind cea mai buna alegere pentru asta mic. I-a mers foarte bine si de atunci mananca numai Pedigree.

| Simonika11 a răspuns:

Acum depinde si de gusturile catelului, de exemplu eu am avut un hamster si i-am dat mancare ieftina si i-a placut dar i-am luat si de aia scumpa dar pot sa spun ca nu i-a placut. Vreau sa spun ca nu conteaza daca este un aliment scump sau ieftin, daca cainelui tau nu ii va placea cel scump nu o sa il obligi. Multi spun ca este o porcarie sa ii dai cainelui tau pedigree dar se insala eu am avut o catelusa la tara care toata viata ei a mancat numai maincare pe care o mancam si noi si, si la ora actuala traieste dar este foarte batrana dar sanatoasa. Dar acum tu alegi, dar fiecare catel este altfel si se poate ca o anumita mancare sa ii faca rau dar asta nu are deaface cu pretul.