| Anonimul54287654098 a întrebat:

Eu detin de mai putin de o zi un bichon havanez ( havanesee ).
Eu l-am primit astazi, de ziua mea de nastere si am cateva intrebari legate de rasa aceasta :
1.Ce fel de mancare trebuie sa manance la 6 saptamani, 1-8 luni 1-9 ani tot asa? Oricum in cateva zile il voi duce la deparazitare,tuns,vaccinare si sa ii fac carnetul si il voi intreba pe el,dar pana atunci nu stiu sigur ce trebuie sa manance, eu ii dau ceva cu pedigree, moale cu vită si miere cred.
2.Nu cred ca stie cum sa mănânce,linge mancarea,o baga in gura dar ii cade,presupun ca daca ii va fi cu adevarat foame,va incerca sa manance,i-am luat tot necesarul.

Cam atat,daca imi puteti raspunde sincer,din propria experienta daca sunteti posesori de bichon havanez, va voi fi recunoscator, raspunsul cel mai bun va primi fundă

3 răspunsuri:
| RaAlexandra a răspuns:

Cei de la Royal Canin au hrana speciala pentru fiecare rasa de caine in parte, poti arunca o privire acolo.
In ceea ce privește mancatul si ai mei au facut la fel, aveau tendința de a linge mancarea nu de a o apuca in gura dar le fierbeam putin lapte si le puneam peste si asa mancau mult mai usor

| marevna13 a răspuns:

Ce varsta are? Poate e prea mic si tb sa ii dai formula speciala de lapte de la petshop.

| hahaha677990928 a răspuns:

Poti incerca sa-i dai mancare umeda (pliculete, conserve), pentru pui, deoarece contine tot ce ii trebuie pentru o dezvoltare completa. Daca nu poate mesteca, poti incerca sa ii pui hrana umeda impreuna cu putina apa intr-o seringa si sa-l hranesti pana se obisnuieste. Dupa ce mai creste, alterneaza hrana umeda cu hrana uscata (recomand royal canin junior, dar poti gasi produse de calitate si la preturi mai rezonabile)..Pentru cainele meu, Pedigree-ul I-a facut rau, dezvoltand o alergie si alte simptome precum: pierderea poftei de mancare, devenise apatic si dormea toata ziua. Cand am intrebat doctorul, acesta mi-a spus ca Pedigreeul contine multi conservanti care in timp ii distrug ficatul...Acum eu zic ca depinde si de caine, pentru ca unii mananca de cand erau pui numai pedigree si o duc foarte bine, dar poti cauta la acelasi pret alt tip de mancare. Sper ca te-am ajutat cu cevalaughing