| KatiKovacs a întrebat:

A dat cineva Pedigree Junior Tubos la Bichon?
Am vazut ca scria ca pentru catei sub 5 kg nu este recomandat.
Va multumesc

10 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

Bichon-ul tau va fi mult mai sanatos daca ii vei fierbe o mana de orez cu un morcov, un ardei gras si niste spate de pui, aripioare sau gaturi.
1 la mana-este o mancare mai sanatoasa, mai sigura, fara prostii si derivate de origine animala(zgarciuri, grasimi etc)
2 la mana-iesi mai ieftin(1 kg de orez te costa sa zicem 3 lei, cativa ardei si morcovi, telina-2-3 lei, un kg tacam de pui-maxim 4 lei kg). Suma este de 10 lei,iar alimentale amintite mai sus te vor ajunge mai bine de o saptamana pentru un Bichon,si ca sa schimbi putin meniul ii poti sa carnita fiarta/cruda/semipreparata,sau sa bagi carne de vita.
Nu sunt bune aceste marci ieftine de hrana pentru caini,insa sunt si de calitate:Orijen, BOSCH, Eukanuba, Hill's, Acana.

| KatiKovacs explică (pentru Anduta_1569):

Am mai auzit ca pot sa-i dau ce ai mentionat mai sus, dar multi mi-au spus ca ba nul manca ba se obisnuiesc cu mancarea aia si dupa aceea nu mai mananca mancarea de catei.

| Anduta_1569 a răspuns (pentru KatiKovacs):

Ceea ce ti-am spus eu mai sus e din propria experienta.Cainii mei mananca rar hrana uscata pentru caini(mie mi se pare o prostie acea hrana, sincer!).E prostie ca nu mananca, se obisnuieste sau nu mai mananca mancare pentru catei.Bineinteles sunt caini prtentiosi care prefera doar un anumit tip de hrana, dar poti incerca si poti varia meniul cainelui.

| maria89nic a răspuns:

NU total! pedigree are cea mai proasta mancare si toate aferentele (dentastix si alte porcarii) sunt nesanatoase.

| maria89nic a răspuns (pentru maria89nic):

Mancarea din comert (chappi, pedigree, darling. etc) este proasta, necalitativa si determina boli de piele, alergii si in timp, tulburari ale organelor.Prietena mea are un bichon de 5 ani si in tot timpul i-a dat pedigree; acum are ficatul praf si nu stiu ce la stomac. iti propun sa mergi la un cabinet veterinar si gasesti acolo lucruri de rontait pentru catelul tau!

| KatiKovacs explică (pentru maria89nic):

Pai cel mai probabil asta o sa fac, ca in magazine in afara de Pedigree nu gasesc nimic.

| RedNose a răspuns:

Pedigree e printre cele mai proaste marci de hrana pentru caini. Daca vrei o hrana cam la acelasi pret iti recomand pe cea premium BOSCH,dar daca vrei una cu adevarat de calitate este hrana superpremium: acana,royal canin, orijen, pro plan, belcando, hill's.

| KatiKovacs explică (pentru RedNose):

Stiu dar aici nu ma refeream la hrana ci la gustari sau ceva pentru dinti. Stiu si eu ca Pedigree nu e buna. ( eu ii dau Dog Chow... )

| RedNose a răspuns (pentru KatiKovacs):

Eu nu i-as da. pe net daca intri gasesti gasesti tot felul de dustari si de calitate. daca stai in Bucuresti la penny market au adus acum niste biscuiti de la BOSCH, catelusele mele ii adora, ii ofer si ca recompense si au un pret bun.

| ѕოiℓ a răspuns:

Da, este foarte bun. Te sfatuiesc sa ii dai, ajuta la dintii, la digestie, si sunt foarte gustoase pentru cainii.