| Alexandrainfinit a întrebat:

Cum imi pot convinge parintii sa imi mai ia o pisica? Am un motan de 8 luni si mai vreau o pisica (femela). Parintii spun ca o pisica e de ajuns si nici pe aceasta nu o mai vor. Nu e castrat si e cam agresiv, plus ca daca i-am mai aduce o pisica nu se va plictisi cand e singur. Si daca ii aducem o pisica o sa se mai linisteasca, nefiind castrat, el vrea sa umble dupa pisici. Si mai am o intrebare, pisicile au menstruatie? Daca da, cand si cat timp? Ce trebuie sa ii pun cand e pe stop?(intreb pentru ca am auzit ca cateii au) Deci... Cum ii pot convinge in a mai aduce o pisicuta sau ce le pot spune ca sa ii conving? Pls ajutati-ma sad

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Castreaza-l urgent, o sa devina si mai agresiv si e sansa mare sa isi pastreze comportamentul si dupa castrare daca tot amani acest lucru, pe langa faptul ca o sa marcheze si nu miroase a pipi ci a ceva de 100 ori mai rau.
O sa se linisteasca daca ii aduci pisica dar tu ce faci? Felisa? Unde se duc puii? Pe strada? Morti de foame si plini de infectii asta daca au sansa sa traiasca? Sau zici ca ii pui pe internet pentru adoptie? Pai e plin netu de ei... pe langa sa vezi ce frumos e cand dai mesaj sa intrebi ce fac pisoii dati si ti se raspunde : pai a murit/fugit.
E normal sa vrea sa umble dupa pisici, e animal.
Nu, pisicile nu au menstruatie cum au catelele, doar intra in calduri si fac ca toate alea de te stie tot blocul daca stai la bloc, plus ca pentru organismul lor e un chin.
Plus ca e greu cu 2 pisici daca nu ai salariul tau, nisipul costa, mancarea costa, vizita la veterinar ca pisicile se pot imbolnavi chit ca stau in casa si nu au contact cu alte pisici.
Ti se pare ca se plictiseste, pisicile sunt mai atasate de oameni decat daca ii aduci in casa un animal nou.
Si eu am motanel castrat, are aproape 11 ani, daca as aduce o pisica s-ar criza ca toate alea, plus ca el are un stil mai altfel de a manca, ia gustarele, trage de un plic si 3-4 mese pana termina din castronel laughing pai o alta pisica l-ar hali in secunda 2 laughing as sta sa-i despart sa apuce si el ceva.