| Cristinafgmcriss a întrebat:

Buna,cum pot sa imi dresez cainele sa nu mai latre cand cineva suna la usa sau cand intra? Zici ca innebuneste cand aude interfonul si nu tace pana nu intra persoana in casa. Degeaba incerc sa il calmez ca nu reusesc.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu inteleg la ce va trebuie cîine daca stati la bloc, cîinele are nevoie de curte de cușcă nu sa zapacesti vecinii cu potaia care latră nonstop, trebuie dresat dar daca nu o faci cand este cîinele pui, atunci nu o sa il dezobisnuiesti tu niciodata de lătrat, trebuie un instructor profesionist care stie sa il dreseze corect.Ce varsta are cîinele si ce rasă este?

| Cristinafgmcriss explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cainele are 3 ani, si ii metis dar ii foarte ok asculta doar ca nu stiu are un tic sa zic asa cand aude ca suna cineva latra si termina cand vede persoana care a sunat
In rest nu avem probleme cu ea

| Michaeel a răspuns:

Cauta pe internet metode de dresare, pe YouTube sau pe Google poate sunt ceva clipuri sau articole ce arata cum sa o faci.

| Pantagruel a răspuns:

Problema pleaca de la faptul ca nu te vede drept "seful haitei". Cainele ori il domini ori te domina.
Incearca sa il ghiontesti cu degetul si sa ii spui clar Nu de fiecare data cand face ceva ce nu iti place.
Da-i o recompensa cand asculta, gen o bobita de mancare.
Sunt foarte multe detalii si actiuni necunoscute unui stapan de catel care duc la un comportament nedorit al prietenului patruped.

| inaaaa a răspuns:

A mea daca ii spun sa taca, nu mai latră. Încearcă sa il tii in alta camera, sau s ail obisnuiesti cu sunetul, astfel incat sa nu mai reacționeze așa când il aude. Sper ca te-am ajutat!☺️