| YoCookieMonster a întrebat:

Cum traiesc pestii guppy, xipgo, caras, molly, discus, scalar etc, in oceane, mari, rauri, balti etc, fara filtru de aer. Vreau o explicatie.

4 răspunsuri:
| YoCookieMonster explică:

Stiu ca au branhii, dar nu toti pestii au un sistem respirator mai dezvoltat.Doar cei din familia Anabanditae au un organ respirator in plus si asta e nedumerirea mea.Adk pestii care au nevoie de filtru cum traiesc in oceane,ca doar nu le pun oamenii acolo filtru de aer, ca pana la urma si cei din acvarii sunt din salbaticie, numai ca am auzit ca sunt mai mici.Ca asa orice peste are branhii.Prin branhii respira orice peste chiar daca are sau nu filtru. Sper ca ma puteti ajuta in legatura cu astabig grin

| introduaicinumele a răspuns:

Pai filtrul nu este pentru aer, ci pentru filtrare, in acvariu de la resturile de mancare, mizerile care le lasa pesti etc sunt toxice si omoara pestii. Filtrul are rolul ca o "casuta" pentru bacterii. Acele bacterii traiesc in buretele filtrului si ajuta la descompunerea excrementelor pestilor in alte substante mai putin toxice.
Acum ca o scheme: respiratia pestilor, excrementele pestilor, plantele moarte si exxcesul de mancare se transforma in AMONIAC, apoi acele bacterii din filtru le tranforma in NITRITI si apoi in NITRATI si NITRATI sunt eliminati prin schimburi de apa in acvariu sau sunt "absorbiti" de plante. IMPORTATNT: chestia aia care da aer nu se numeste filtru ci pompa de aer, filtrul este format din bureti, un motoras si niste chesti mai tehnice. Pompa de aer trage aerul din afara acvariului si printrun furtun il baga in acvariu, dar filtrul functioneaza altfel, absoarbe mizerle din apa, aceastea raman in bureti si apa este scosa prin varful filtrului. Acum filtrele interne, dau si aer, asta nu inseamna ca-s pompe, filtrul filtreaza si unele dau si aer, pompele de aer dau doar aer.
Pestii nu au nevoie de pompa, doar de bacterile din filtru, filtrul este suport pentru acele bacterii fara de care pestii mor, de aceea trebuie sa astepti o luna d la inceperea acvariului ca sa se formeze colonii de bacterii in filtru. Pestii in acvariu respira si daca nu au aer, pentru ca au branhii, dar cum multi incepatori suprapopuleaza acvariul este nevoie de pempa ca aerul din apa se termina repede, doar pentru cativa pesti aerul din apa este destul pentru respirat.
Acum, in ocean este foarte multa apa si in ea se afla o gramada de aer (ma rog oxigen) si pestii respira din el, si cand ploua, picaturile de apa contin si oxigen si deacee pesti au oxigen in ocean.
Parca tia-am spus ca pestii au nevoie de acele bacterii ca sa traiasca? Da! In ocean bacterile acelea se afla peste tot, dar in acariu doar in filtru pot trai si uneori doar cateva in substrat (in acvaristica asa se numeste, nisipul din acvariu).
Aici niste arrticole de incepatori in acvaristica:
http://www.acvariu.ro/......tent/15819
http://www.acvarium.ro/? pag=utile&art=Filtrarea%20apei%20de%20acvariu%20-%20Informatii%20utile%20despre%20filtre
Sper ca tea-am ajutat, daca mai ai probleme da-mi un mesaj privat.
FOARTE IMPORTANT: stiu ca am mai spus, dar ca sa nu uiti, pompa de aer da doar aer, nu-i obligatorie, filtrul filtreaza si este casuta pentru bacterile care descompun excrementele pestilor, da si este obligatoriu!
PS: unii pesti respira aerul atmosferic, adica iau cate o gura de aer de la suprafata apei, acei pesti au un alt organ respirator pe langa branhii, acei pesti sunt sanitarii de acvariu si betta (pestele acela frumos de acvariu). Adica batta chiar n-are nevoie de aer ca respira aerul de la suprafata acvariului, aerul atmosferic!
PA PA! Sper ca te-am ajutat cu problema, itnrebarea ta!

| No0oName a răspuns:

Au branhii sau bronhii nu mai stiu sigur cum se scrie

| eneadrian a răspuns:

Cum sa traiasca ca un peste