| kenzo28 a întrebat:

Vreau ca la aceasta intrebare sa imi raspunda cei mai in masura, cei care cunosc cu adevarat acvaristica.Am un acvariu de 400l in care am bagat apa ieri ,iar azi am pus pestii, mentionez ca apa este la temperatura recomandata, solutii am folosit aqua safe si aqua clean, am 2 incalzitoare unul de 300w si unul de 25w , filtru tetra1200 extern, 2 neoane, mancare tetramin,si pesti am asa: 1 scalar , 4 tetrazone, 4 zebre, 2 molly , 4 xifo, 2 carasi, 2 care nu stiu ce specie sunt, 3 sanitari, un monstru sanitar pe care il am de 5 ani si e mare cat palma,si vreau inca un silver shark,sau discusi. vreau sa stiu daca e bine daca am bagat asa devreme pestii , daca este recomandat sa il mai populez, cu speciile dorite sau cu alte specii, si vreau sa stii parerile voastre(bune sau rele) despre acvariul meu. multumesc si dau funda!

Răspuns Câştigător
| RuxMorgenstern a răspuns:

Ar fi trebuit sa tii cateva zile apa in ceva sticle, bidoane... acum lasa asa in legatura cu pestii ai ales specii foarte bune si pasnice in afara de tetrazone care sun mai agresivi putin iar monstrul ala sanitar de fapt e sanitar cu ventuze cand era mic era cat un sanitar normal acum e monstru nu-i asa? si da mai poti pune pesti ador pestii si eu am acvariu si stiu am intrebat prieteni si m-am uitat si pe net deci e bine. a si inca ceva aqua safe aqua clean si mancarea sunt perfecte din astea cumpar si eu mi-a facut placere sa iti raspund si spuneai ceva de funda?

2 răspunsuri:
| Nessie a răspuns:

De acum lasa-i asa, dar pe viitor cand va trebui sa le inlocuiesti apa, asigurate ca sta in ceva(ex.sticle) macar 3 zile sa se mai limpezeasca.Cu siguranta apa pe care le-ai pus-o este de la chiuveta, si nu este prea sanatoasa pentru ei, dar fiind prima data cand se intampla te asigur ca vor fi bine, dar atentie pe viitor. Ai adunat suficiente specii, dar daca mai ai spatiu mai poti lua, dar asigurate la veterinar care pesti sunt recomandati sa traiasca impreuna, sa nu fie unii care sa ii atace pe altii. In rest cred ca ai un acvariu foarte dragut. Poti adauga o fotografie cu alti pesti(gasesti cu usurinta pe internet) si o lipesti pe spatele acvariului, va fi placut si pentru tine si pentru ei.
Sper ca te-am ajutat.

| Nessie a răspuns:

De acum lasa-i asa, dar pe viitor cand va trebui sa le inlocuiesti apa, asigurate ca sta in ceva(ex.sticle) macar 3 zile sa se mai limpezeasca.Cu siguranta apa pe care le-ai pus-o este de la chiuveta, si nu este prea sanatoasa pentru ei, dar fiind prima data cand se intampla te asigur ca vor fi bine, dar atentie pe viitor. Ai adunat suficiente specii, dar daca mai ai spatiu mai poti lua, dar asigurate la veterinar care pesti sunt recomandati sa traiasca impreuna, sa nu fie unii care sa ii atace pe altii.
In rest cred ca ai un acvariu foarte dragut. Poti adauga o fotografie cu alti pesti(gasesti cu usurinta pe internet) si o lipesti pe spatele acvariului, va fi placut si pentru tine si pentru ei.
Sper ca te-am ajutat.