| pennymendez a întrebat:

Daca imi iau un Bichon Maltez, ce sfaturi imi dati? Din punctul vostru de vedere. Daca aveti si voi un bichon, va rog frumos sa ma ajutati. Cam ce ii dati de mancare, cate aleze foloseste pe zi, cam cat e costul total pe luna(mancare+aleze+ce mai trebuie), vaccin si tot ce mai stiti. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RowseRj a răspuns:

Hai că îți spun eu tot ce trebuie să ști.

Un bijon mai ales dacă e alb e foarte pretențios la murdărie. Se face nergu cât ai clipi dacă nu ai grijă de el.winking
Costurile la început sunt mari. 150 cam toate vaccinurile + pătuțul și acesoriile.

- pat 25-30 lei ( dacă nu vrei să-l lași cu tine în pat. Sunt și stăpâni de-ăștia)
-lesă și ham (40 delei)
-perie + boluri + câteva jucări sunt în jur de 50 de lei. Dar nu e neapărat să le iei pe toate. Asta sunt pentru stăpâni mai pretențioși.
-mâncare pentru cățeii mici este de obicei umedă dar se recomanda și mâncare uscată de la 2 sau 3 luni în sus. Care ajunge 30 de lei un sac și scapi toata luna.
Se hrănește de 2 ori pe zi.
Find pui îi trebuie scutece de întins pe jos până învață să iasă afară dar trebuie să aștepți până să-l scoți sa-i faci vaccinurile.

2 răspunsuri:
| Cqarina a răspuns:

Chiar daca e alb se curata singur, ca o pisica, asta nu inseamna ca tu nu trebuie sa il speli pe labute si pe botic, iar pe tot corpul doar o data pe luna pentru ca are o pie sensibila, eu am un puiut de 4 luni si e foarte jucaus, se trezeste dimimeata si doarme ziua de cateva ori.
Costul lui e de la 200 de lei in sus (cam scump), eu am dat 500, fara pedigree.
Boluri (mancare+apa) = 20lei
Jucari optionale=20 lei(nu mereu scapi de ros cu elesad )
Patut= 40 lei
Lesa+ham( nu zgarda pentru ca are coloana si gatul fragile)= 50 lei
2 prosoape(unul mic si unul mai mare)= 10-20lei
Eu iti recomamd si un tarc in care sa stea noaptea pentru a fi sigur ca nu se scapa pe el prin toata casa, e folositor si cand pleci undeva cu el. Il poti achizitiona din jumbo