| ღdeeღ a întrebat:

Dau funda cui imi poate spune multe detalii despre rasa de caini: Jack russel terrier. M-ar interesa cum trebuie crescuti, ingrijiti si desigur, iubiti :X Cat costa un catel din aceasta rasa?

Răspuns Câştigător
| skrtelmrs a răspuns:

Vrei sa-ti iei? inseamna cati place vanatoarea. daca vrei sa iti iei unu de vanatoare si cred ca ai rozatoare in casalaughing) glumeam.am avut si eu unu.nu sunt multumit de el.eu am trecut la Ogar.l-am folosit si pentru curse si vanatoare.crede-ma.1 saptamana numai "pe spinarea cainelui am mancat".
daca vrei sa-ti iei ti-as recomanda pentru tine ca fata golden retrieverwinking
iata cate-ceva:
Jack Russell Terrier-ul are un temperament caracteristic, foarte energic, sunt foarte adaptabili la orice situatii de viata. Sunt foarte jucausi, inteligenti, haiosi si foarte mari sportive, ei nu prea cunosc frica sunt foarte indrazneti, au o expresie atenta.

Un Jack Russell trebuie sa fie conform standardului de culoare alba cu pete pe corp, petele sa nu depasesca 30% pe suprafata corpului, petele pot fi de culoarea neagra si maro sau combinatii ale acestora. Parul trebuie sa fie tare, dens strans pe corp, cu fir neted, aspru sau sarmos.

Inaltimea ideala a Jack Russell Terrier-ului, la greaban este de 25-30cm, greutatea ideala este 5-6 kg.

Cainii Jack Russel Terrier au o longevitate si o stare de sanatate buna, in conditiile in care sunt ingrijiti corespunzator putand trai intre 14-21 ani.
din experienta mea:cainele asta nu trebuie hranit prea mult.adica sa nu-i dai 10 mese pe zi.3-4 bune ar fi ideale.nu stiu al tau dar al meu ii era sete mai mereu.trebuie sa il periezi cam de 2-3 ori pe luna.depinde cat ai timp.
cateodata o sa fie cam agresiv cu tine (sub sensul bun al cuvantului) cand o sa te duci in parc sa ii arunci batul sau freezbee-ul.
la pret depine de unde il iei.ia-ti-l de la o canisa sa iti de-a si pedigree la elm sa fii sigura ca e de rasa (in caz ca te intereseaza).eu l-am luat cu schimb.
pret:sunt cam scumpi rau de tot. tias recomanda alte rasa.insa daca tu doresti laughing sa nu plangi. pretul oscileaza intre 200-400 euro.

| ღdeeღ explică (pentru skrtelmrs):

Deci, la ce te referi cand spui ca ai manacat de pe spinarea cainelui? a trebuit sa stai dupa el? stiu ca sunt foarte energici, dar este adevarat ca turbeaza daca nu ii plimbi in fiecare zi?

| skrtelmrs a răspuns (pentru ღdeeღ):

Am spus:"am mancat cam 1 saptamana de pe spinarea cainelui" adica... daca ai observat am folosit "". adica de 2-3x pe zi mergeam cu ogarul la vanatoare.si crede-ma ca de fiecare data prindeam cate cel putin un iepure.asta se intampla pe camp...nu pe strada.

5 răspunsuri:
| ritza200 a răspuns:

Numeroase fotografii din secolul XIX arata existenta a unui terrier, alb cu pete colorate pe cap si pe corp, în Anglia, care seamana exact cu Parson Jack Russell terrierul din zilele noastre. Pastorul anglican John (Jack) Russell (reverend), s-a nascut în 1795 în Dartmouth (Anglia), el este întemeietorul rasei Parson Jack Russell Terrier.

John Russell pasionat de vânatoare si calarit, ca si tatal sau, si-a dorit un câine desavârsit pentru vânatoare. Primul câine al lui, ascultând de numele TRUMP, o femela de culoare alba cu pete pe cap. Fotografia lui Trump si astazi sta agatat pe peretele castelului Sandrigham, din Anglia si este în proprietatea reginei. John Russell a încercat diferite încrucisari de terrieri de aceeasi culoare sau pestrite, alegând din diferite canise de terrieri.

Pe langa vanatoare acesti caini erau buni pentru a curata fanul cailor de soareci si sobolani. Parson Jack Russell-ul este dusmanul desavarsit al rozatoarelor.
John Russell marea parte a vietii a trait-o in Swymbridge, in 1873 era unul din fondatorii "Kennel Club"-ului, era un apreciat arbitru la expozitiile de terrieri. Dupa moartea sa a ramas o grupa de terrieri care se numeau la inceput
"Working Terrier".

In anii treizeci a aparut ideea de a numi rasa "Jack Russell" ca urmare a eforturilor depuse de John Russell in favoarea acestei rase. Dupa al doilea razboi mondial rasa a devenit din ce in ce mai cunoscuta in Europa, mai ales în cadrul vanatorilor si calaretilor. In 22 ianuarie 1990 "Kennel Club"-ul si FCI -ul a recunoscut rasa si i-a dat standarde legale cu numele de "Parson Jack Russell" terrier.

In aceasta rasa existau cani cu diferente de inaltimi de aproximativ 10 cm, FCI-ul a hotarat sa desparta aceata rasa, si in 14 decembrie 2000 s-a despartit rasa in doua. Cei cu picioarele scurte au devenit Jack Russel Terrier, iar cei cu picioare mai lungi Parson Russell Terrier.

Jack Russell Terrier-ul are un temperament caracteristic, foarte energic, sunt foarte adaptabili la orice situatii de viata. Sunt foarte jucausi, inteligenti, haiosi si foarte mari sportive, ei nu prea cunosc frica sunt foarte indrazneti, au o expresie atenta.

Un Jack Russell trebuie sa fie conform standardului de culoare alba cu pete pe corp, petele sa nu depasesca 30% pe suprafata corpului, petele pot fi de culoarea neagra si maro sau combinatii ale acestora. Parul trebuie sa fie tare, dens strans pe corp, cu fir neted, aspru sau sarmos.

Inaltimea ideala a Jack Russell Terrier-ului, la greaban este de 25-30cm, greutatea ideala este 5-6 kg.
Cainii Jack Russel Terrier au o longevitate si o stare de sanatate buna, in conditiile in care sunt ingrijiti corespunzator putand trai intre 14-21 ani.

| คиÐяﻉﻉi a răspuns:

Jack Russel Terrier:

Cateii de rasa Jack Russel Terrier sunt Terrieri mici, ce au fost utilizati la inceput la vanatoarea de vulpi.

cu: caini de vanzare, rase de vanzare, vand catei Jack Russel Terrier;

Originea cateilor din rasa Jack Russel Terrier:

Anglia, in secolul al XIX-lea, unde au fost pentru prima oara crescuti de catre preotul John Russell, un entuziast al vanatorii de vulpi. In ultimul sau an la Universitatea din Oxford, a cumparat o catelusa mica, Terrier, alb cu roscat, numita Trump. Ea a fost baza programului de imperecheri ce a dus la obtinerea unui Terrier cu rezistenta fizica impresionanta pentru vanatoare, dar dotat si cu un curaj si o tehnica deosebite de a urmari vulpea retrasa in vizuina, dar fara sa aiba agresivitatea care sa il determine sa raneasca prada, gest considerat nesportiv. Linia de Terrieri dezvoltata de John Russell a fost foarte respectata pentru aceste calitati, si au ajuns in timp sa fie printre cei mai apreciati caini de vanatoare.
Al Doilea Razboi Mondial a avut un impact deosebit asupra rasei, cererea de caini de vanatoare a scazut drastic si o data cu ea si numarul exemplarelor de Jack Russel Terrier.

cu: caini de vanzare, rase de vanzare, vand catei Jack Russel Terrier;

Infatisare:

Cateii de rasa Jack Russel Terrier sunt de talie mica, au blana predominant alba cu pete negre, roscate sau sunt tricolori, aceste pete sunt localizate in special la nivelul capului sau la baza cozii. Blana densa este dublu stratificata, iar aspectul ei ii imparte in trei categorii: cu mantaua neteda, unde stratul superficial este foarte scurt(aproximativ 1 cm) si rigid, cu mantaua sarmoasa, unde stratul superficial este mai lung, pana la 10 cm lungime, de obicei se tunde mai scurt si cainii Jack Russel Terrier ce au blana de lungime intermediara sau au doar unele zone ale trupului unde aceasta este mai lunga( intotdeauna pe fata, frecvent pe cap si pe spate, uneori pe umeri). Aspectul general este al unui caine voinic si robust, cu un mers elegant, plin de viata, bine coordonat ce tradeaza o fire infocata careia ii place sa hoinareasca si sa exploreze. Lungimea trupului trebuie sa fie in proportie cu inaltimea la greaban, iar spatele usor arcuit.

Personalitate:

Cateii de rasa Jack Russel Terrier sunt companioni excelenti pentru stapanii potriviti, vor impresiona prin curajul deosebit si dispozitia mereu vesela, avand un simt la umorului unicat in lumea canina. Sunt o rasa deosebit de inteligenta, cu o energie debordanta. Talia mica, natura prietenoasa, curioasa si inventiva ii fac populare ca animale de casa. Construiti pentru viteza si rezistenta fizica, vor fi mereu incantati sa se joace. Necesita un dresaj teminic si multa atentie din partea stapanului, ce trebuie sa se preocupe de executarea zilnica a unor exercitii fizice pentru a se mentine in forma si a avea o preocupare mentala. Cateii rasa Jack Russel Terrier ce nu sunt dresati adecvat, nu fac exercitii fizice regulate, pot manifesta ocazional comportament distructiv si agresiv, incluzand latrat excesiv, tendinta de a fugi de acasa sa hoinareasca, sapatul in locuri nedorite in interiorul sau exteriorul casei.
Vor latra puternic daca sunt surprinsi de un sunet, ceea ce ii face un bun sistem de securitate. Cainii Jack Russel Terrier sunt mandri, veseli, devotati si iubitori. Plini de spirit, ascultatori si dornici de a fi pe placul stapanului, totusi nu stiu ce inseamna frica si au o vointa de fier. Inventiv si amuzant, adora jocurile si sa se joace cu diverse lucruri. Este prietenos si in general se comporta bine cu copiii, ce au fost invatati in prealabil sa nu il tachineze sau sa il loveasca.
Cateii rasa Jack Russel Terrier au o personalitate puternica, tendinta de a fi incapatanati ii face sa fie dificil de dresat, au nevoie de o mana ferma, experimentata, care sa stie sa imbine pedepsele si recompensele. Daca nu au fost dresati adecvat si socializati de la o varsta mica, vor fi agresivi fata de alti caini. Au instincte puternice de vaantoare, mai ample fata de un Terrier obisnuit, si nu trebuie lasati singuri in preajma unor animale mai mici.

Sanatate si ingrijire:

Cateii rasa Jack Russel Terrier sunt robusti si au o susceptibilitate scazuta la boli, rareori unele exemplare prezentand afectiuni oculare, boala von Willebrand, surditate. Toate varietatile de blana sunt usor de ingrijit, baia trebuie efectuata doar daca e necesar.

Indatoririle stapanului de catei rasa Jack Russel Terrier:

Adora sa urmareasca si sa exploreze, aveti grija sa nu ii plimbati fara lesa decat daca sunt perfect dresati si nu exista riscul sa ii pierdeti sau se accidenteze. Sunt capabili sa escaladeze cu usurinta gardurile, cand ii lasati sa alerge liberi intr-o curte asigurati-va ca aceasta are un gard inalt. Rasa Jack Russel Terrier nu este pentru oricine, fiinf vorba de un caine MARE intr-un trup mic, stapanul lui trebuie sa aiba o vointa de fier ca si el, altfel cainele va fi cel care va prelua controlul. Cateii Jack Russel Terrier sunt deosebit de adaptabili, se vo descurca si intr-un apartament, cu conditia sa le dedicati mult timp zilnic, nu e suficient doar sa petreceti timp cu ei, trebuie sa jucati jocuri solicitante pentru caine din punct de vedere fizic. Cainele din rasa Jack Russel Terrier este un companion placut daca are parte de suficiente exercitii fizice, daca nu depun suficient efort, pot deveni o pacoste prin tendintele distrugatoare. Trebuie scosi zilnic la o plimbare lunga, invioratoare, in plus vor straluci daca li se acorda spatiu sa alerge, vaneze si sa se joace.

Caracteristicile cateilor rasa Jack Russel Terrier:

Cap: usor triughiular, proportionat cu restul corpului, scalp usor aplatizat, nas negru, maxilare puternice.

Ochi: migdalati, inchisi la culoare, plini de viata si inteligenta.

Urechi: mici, in forma de v.

Piept: putin adanc, ingust, picioarele din fata nu sunt prea departate, dand un aspect de piept mai mult aletic decat masiv.

Coada: lunga, prinsa sus, purtata sus cu mandrie.

Muscatura: in foarfeca.
Inaltime la maturitate:
25- 38 cm.

Greutate la maturitate:
6-8 kg.

Durata de viata:
15-18 ani

Culoare: Albul trebuie sa predomine, cu marcaje negre, roscate sau maronii.

Pentru detalii de pret :
D-na Laura Chiriloae

Dr. Veterinar Bogdan Sintimbrean

Sper ca te-am ajutat happy! Ne mai auzim :*!

| คиÐяﻉﻉi a răspuns:

Cateii de rasa Jack Russel Terrier sunt Terrieri mici, ce au fost utilizati la inceput la vanatoarea de vulpi.
cu: caini de vanzare, rase de vanzare, vand catei Jack Russel Terrier;
Originea cateilor din rasa Jack Russel Terrier:
Anglia, in secolul al XIX-lea, unde au fost pentru prima oara crescuti de catre preotul John Russell, un entuziast al vanatorii de vulpi. In ultimul sau an la Universitatea din Oxford, a cumparat o catelusa mica, Terrier, alb cu roscat, numita Trump. Ea a fost baza programului de imperecheri ce a dus la obtinerea unui Terrier cu rezistenta fizica impresionanta pentru vanatoare, dar dotat si cu un curaj si o tehnica deosebite de a urmari vulpea retrasa in vizuina, dar fara sa aiba agresivitatea care sa il determine sa raneasca prada, gest considerat nesportiv. Linia de Terrieri dezvoltata de John Russell a fost foarte respectata pentru aceste calitati, si au ajuns in timp sa fie printre cei mai apreciati caini de vanatoare.
Al Doilea Razboi Mondial a avut un impact deosebit asupra rasei, cererea de caini de vanatoare a scazut drastic si o data cu ea si numarul exemplarelor de Jack Russel Terrier.

cu: caini de vanzare, rase de vanzare, vand catei Jack Russel Terrier;

Infatisare:

Cateii de rasa Jack Russel Terrier sunt de talie mica, au blana predominant alba cu pete negre, roscate sau sunt tricolori, aceste pete sunt localizate in special la nivelul capului sau la baza cozii. Blana densa este dublu stratificata, iar aspectul ei ii imparte in trei categorii: cu mantaua neteda, unde stratul superficial este foarte scurt(aproximativ 1 cm) si rigid, cu mantaua sarmoasa, unde stratul superficial este mai lung, pana la 10 cm lungime, de obicei se tunde mai scurt si cainii Jack Russel Terrier ce au blana de lungime intermediara sau au doar unele zone ale trupului unde aceasta este mai lunga( intotdeauna pe fata, frecvent pe cap si pe spate, uneori pe umeri). Aspectul general este al unui caine voinic si robust, cu un mers elegant, plin de viata, bine coordonat ce tradeaza o fire infocata careia ii place sa hoinareasca si sa exploreze. Lungimea trupului trebuie sa fie in proportie cu inaltimea la greaban, iar spatele usor arcuit.

Personalitate:

Cateii de rasa Jack Russel Terrier sunt companioni excelenti pentru stapanii potriviti, vor impresiona prin curajul deosebit si dispozitia mereu vesela, avand un simt la umorului unicat in lumea canina. Sunt o rasa deosebit de inteligenta, cu o energie debordanta. Talia mica, natura prietenoasa, curioasa si inventiva ii fac populare ca animale de casa. Construiti pentru viteza si rezistenta fizica, vor fi mereu incantati sa se joace. Necesita un dresaj teminic si multa atentie din partea stapanului, ce trebuie sa se preocupe de executarea zilnica a unor exercitii fizice pentru a se mentine in forma si a avea o preocupare mentala. Cateii rasa Jack Russel Terrier ce nu sunt dresati adecvat, nu fac exercitii fizice regulate, pot manifesta ocazional comportament distructiv si agresiv, incluzand latrat excesiv, tendinta de a fugi de acasa sa hoinareasca, sapatul in locuri nedorite in interiorul sau exteriorul casei.
Vor latra puternic daca sunt surprinsi de un sunet, ceea ce ii face un bun sistem de securitate. Cainii Jack Russel Terrier sunt mandri, veseli, devotati si iubitori. Plini de spirit, ascultatori si dornici de a fi pe placul stapanului, totusi nu stiu ce inseamna frica si au o vointa de fier. Inventiv si amuzant, adora jocurile si sa se joace cu diverse lucruri. Este prietenos si in general se comporta bine cu copiii, ce au fost invatati in prealabil sa nu il tachineze sau sa il loveasca.
Cateii rasa Jack Russel Terrier au o personalitate puternica, tendinta de a fi incapatanati ii face sa fie dificil de dresat, au nevoie de o mana ferma, experimentata, care sa stie sa imbine pedepsele si recompensele. Daca nu au fost dresati adecvat si socializati de la o varsta mica, vor fi agresivi fata de alti caini. Au instincte puternice de vaantoare, mai ample fata de un Terrier obisnuit, si nu trebuie lasati singuri in preajma unor animale mai mici.

Sanatate si ingrijire:

Cateii rasa Jack Russel Terrier sunt robusti si au o susceptibilitate scazuta la boli, rareori unele exemplare prezentand afectiuni oculare, boala von Willebrand, surditate. Toate varietatile de blana sunt usor de ingrijit, baia trebuie efectuata doar daca e necesar.

Indatoririle stapanului de catei rasa Jack Russel Terrier:

Adora sa urmareasca si sa exploreze, aveti grija sa nu ii plimbati fara lesa decat daca sunt perfect dresati si nu exista riscul sa ii pierdeti sau se accidenteze. Sunt capabili sa escaladeze cu usurinta gardurile, cand ii lasati sa alerge liberi intr-o curte asigurati-va ca aceasta are un gard inalt. Rasa Jack Russel Terrier nu este pentru oricine, fiinf vorba de un caine MARE intr-un trup mic, stapanul lui trebuie sa aiba o vointa de fier ca si el, altfel cainele va fi cel care va prelua controlul. Cateii Jack Russel Terrier sunt deosebit de adaptabili, se vo descurca si intr-un apartament, cu conditia sa le dedicati mult timp zilnic, nu e suficient doar sa petreceti timp cu ei, trebuie sa jucati jocuri solicitante pentru caine din punct de vedere fizic. Cainele din rasa Jack Russel Terrier este un companion placut daca are parte de suficiente exercitii fizice, daca nu depun suficient efort, pot deveni o pacoste prin tendintele distrugatoare. Trebuie scosi zilnic la o plimbare lunga, invioratoare, in plus vor straluci daca li se acorda spatiu sa alerge, vaneze si sa se joace.

Caracteristicile cateilor rasa Jack Russel Terrier:

Cap: usor triughiular, proportionat cu restul corpului, scalp usor aplatizat, nas negru, maxilare puternice.

Ochi: migdalati, inchisi la culoare, plini de viata si inteligenta.

Urechi: mici, in forma de v.

Piept: putin adanc, ingust, picioarele din fata nu sunt prea departate, dand un aspect de piept mai mult aletic decat masiv.

Coada: lunga, prinsa sus, purtata sus cu mandrie.

Muscatura: in foarfeca.
Inaltime la maturitate:
25- 38 cm.

Greutate la maturitate:
6-8 kg.

Durata de viata:
15-18 ani

Culoare: Albul trebuie sa predomine, cu marcaje negre, roscate sau maronii.
Vand Jack Russel Terrier

Jack Russel Terrier de Vanzare
Catei de 8 Saptamani

Pentru o oferta de pret :

D-na Laura Chiriloae

Dr. Veterinar Bogdan Sintimbrean

E-mail: petonlinevet@gmail.com

Sper ca te-am ajutat happy! Ne mai auzim :*!