| ISaidHelloToMe a întrebat:

Buna!
De la un timp, pisica mea nu mai vrea sa faca in litiera si tot timpul are diaree si face prin casa. Mentionez ca i-am dat un pliculet de Wiskas si de acolo a inceput totul, dar nu era prima data cand i-am dat.
Ce pot sa fac? Ma dispera.

Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Poate nu i-a placut acea mancare pentru pisici (Wiskas).
Nu i-a permis stomacelul sa mai manance Wiskas(nu-i mai place organismului ei) si de aceea face diaree.
De cand a inceput sa faca asta(diaree)? Daca a inceput de o zi (asta este prima zi in care a facut diaree) nu este nimic grav.Adica sigur e de la Wiskas ca s-a stricat la stomacel.Dar daca s-a intamplat de astazi nu are ce se intampla asteapta pana a doua zi si daca continua asa trebuie sa te duci urgent la medicul veterinar, el este singurul care te poate ajuta in acesta privinta.
Si cand o sa mai faca diaree adica sa faca prin casa cearto pentru ca, cand isi va reveni numai va face in locul special unde trebuie va face unde este interzis adica in casa.Dai alta mancare care ii place ei cel mai mult iar acum evita sa-i dai Wiskas pentru ca ii face rau organismului ei.
Succes la cele mai multe detalii ti-as sugera sa vorbesti cu medicul veterinar.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Atunci cand sunt bolnave pisicile, cateodata nu mai folosesc litiera.La farmacia veterinara exista pastile contra diareei la pisici. Pisicile mele reactioneza la fel la lapte!
Uite un citat de pe "animalute.com": "Tratament pentru diarea depinde daca diarea este din cauza dereglari digestive, sau este combinata si cu infectie, sau este provocata de o anumita infectie. In ultimele doua cazuri, antiboitic este necesar, ca la orce alta infectie.
Daca este vorba de o dereglare simpla, sau a mancat ceva ce nu i prinde bine (de ex. lapte, sau ceva din frigider) atuncia antibioticul nu este necesar. In farmacie umane exista pliculete pentru copii cu un fel de argila, sub denumire SMECTA, care se dizolva in 1/2 de pahar (1 dl) de apa si se da oral, cu seringa de mai multe ori pe zi. De obicei trece intr-o zi daca nu este combinat cu infectie.
Mai pot fi folosita apa dela orez fiert in aceeasi scop, insa eu cred ca e mai bine si mai simplu cu argila, nu este nici scump. 4-5.000 lei".

| Deniisze a răspuns:

Poate pliculetul acela de wiskas pe care i l-ai dat era expirat si s-a stricat la burta pisica ta si face unde apuca!

| Deniisze a răspuns:

Atunci du-o la veterinar si nu ii mai da Wiskas.
Incearca kitty`cat sau poate ca doctorul veterinar ii va recomanda alta mancare big grin! Bafta cu pisica!

| ISaidHelloToMe explică:

@AnDeniise Nup, m-am uitat si nu era expirat. M-am gandit la posibilitatea asta.