| Andreeaa27 a întrebat:

Deci am cateva intrebarihappy

As vrea sa imi cumpar un catel de talie mica (locuiesc la apartament).As avea de ales intre Yorkshire Terrier, Bichon Havanez si Shih Tzu.
•Cam cat costa fiecare?
•CAt costa ingrjirile lunare?
•In cat timp se obisnuieste sa isi faca treburile afara?
•Se dreseaza usor acesti caini?
•De unde l-as putea cumpara? (locuiesc in Tg-Mures)

Multumesc!

2 răspunsuri:
| Wolfix a răspuns:

Bun, deci, eu te-as sfatui sa alegi Bichon, dar nu Havanez, ci Maltez pentru ca o sa iti fie mai usor la periaj.

1.Un Yorkshire Terrier costa aproximativ 1000-1200 de lei, un Bichon, oricare, aproximativ 800 de lei, iar un Shih Tzu 700-800 de lei.

2.Ingrijirea te va costa intre 500-800 de lei pe an.

3.Pai, in legatura cu facutul afara, o sa se obisnuiasca doar daca il scoiti cand ii trebuie sa faca, daca faci asta, o sa se obisnuiasca si o sa mearga la usa cand are nevoie.

4.Cainii de talie mica, nu ar trebui sa ii dresezi, o sa te asculte daca ii spui zilnic.

5.Pai, de cumparat, poate la Pet-Shop, sau de pe internet. Daca iti alegi de pe internet, ia catei de la Royal-Canin, au niste bijuterii de catei.

Sper ca te-am ajutat happy

| TheAnswerFromTheHamster a răspuns:

Eu am ceva sa-ti spun in legatura cu pretul. Se pare ca ai ales fix cele mai scumpe rase de caini mici XD. ma rog, poti sa iei unul ieftin de la cineva care are um mascul si o femela si a facut femela pui pe neasteptate ( asa s-a intamplat si la mine!)

PS iti recomand sa nu iei unul cu mult par daca nu ai timp de ingrijiri ( shih-tzu-ul meu face tot timpul cocoloase si se murdareste pentru ca e alb si cu negru la extremitati)
Daca iei o corcitura de shih-tzu si ceva nu costa mult ingrijirea. shih-tzu sunt foarte destepti ( al meu ii zici "Jos!" sau "Scoate osul dim camera!", asculta. Faza este ca treabuie sa nu fii nici prea bland, dar nici prea strict, indiferent de rasa
Sper ca te-am ajuta si scuze pentru diacritice si, daca am facut, greseli de scriere.