| Hellllsy a întrebat:

As avea o problema. As vrea sa-mi cumpar un catel de talie mica si nu stiu ce catel sa-mi iau. Am de ales dintre bichon maltese, yorkshire terrier sau westy. Daca imi puteti spune ceva mai amanuntit despre fiecare-n parte ar fi minunat. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

In primul rand sper ca te-ai gandit ca un pui de catel costa. Cateva sute de euro. In al doilea rand trebuie sa ai timp pentru el. Sa-l scoti afara pentru nevoi si sa-l alergi prin parc macar o ora pe zi. In al treilea rand un caine te costa destul de mult in fiecare luna. Are nevoie de macare de calitate ca sa nu se imbolnaveasca,o salteluta sau o casuta in care sa doarma,o sa trebuiasca sa-l duci la veterinar pentru consult,vaccine,deparazitari (care sunt mai dese vara),taiat gheare,toaletaj. Nu in ultimul rand un caine nu poti sa-l lasi inchis in casa cand pleci in concediu. Ori il lasi la o pensiune ori il iei cu tine. Si cazarea lui o sa te coste. Exista si hoteluri unde nu se accepta animale. Un caine nu il poti lua cu tine peste tot. Cand vizitezi un muzeu de exemplu nu il poti lua cu tine. Eu am caine si stiu ce inseamna. De multe ori renunt sa merg intr-un anume loc pentru ca el nu are voie acolo. Nu pot merge mereu la hotelul care imi place pentru ca nu dau voie cu animale. Ma trezesc devreme pentru el si il plimb prin parc fie ca am chef sau nu. Sunt niste sacrificii pe care va trebui sa le faci. Daca vrei caine doar ca sa-l plimbi in lesa ia-ti gandul. O sa-ti ingreuneze viata.
Acestea fiind zise iti voi zice cate ceva despre fiecare rasa. Westie e caine de vanatoare. Trebuie alergat bine in parc si ii place sa sape in pamant. E un caine energic si foarte frumos, insa foarte greu de toaletat. Trebuie periat zilnic ca sa-i intreti roba aceea de blana. Plus ca trebuie sa-i smulgi anumite fire de par. Un veterinar sau un stilist pentru caini o sa-ti explice mai bine. Nu il recomand. Are o blana extrem de greu de ingrijit. Bichon maltese este un caine comun pe care il intalnesti foarte des. Este foarte popular pentru ca e ideal pentru oricine. E vesel, energic, jucaus, dulce si are un temperament placut. E un caine dragalas si ascultator. Poate deveni incapatanat daca nu te impui si trebuie alergat zilnic. Yorkshire este un caine ascultator si usor de dresat. Este maleabil si nu are atat de multa energie ca un Bichon. Este un caine mai linistit. Dar daca il ti cu parul lung trebuie periat zilnic.

8 răspunsuri:
| ShadeAdda a răspuns:

Aoleu... nu-ti lua catel de talie mica...
Pana si o pisica (orice rasa ar fi ea, oricat de vai de mama ei ar fi) e mai buna si mai inteligenta decat un caine de talie mica! Macar pe feline nu trebuie sa le scoti la plimbare. Trebuie doar sa le dai de mancare, sa le speli, sa le piepteni (depinde de rasa cat de mult), sa te joci nitel cu ele si gata. Si macar pe-alea le poti invata sa-si faca nevoile la tavita. Pe un caine greu poti sa-l inveti.
Si un hamster/porcusor de Guineea e mai bun decat un astfel de caine mic.
Pana si un peste! (inoata toata ziulica intre patru pereti de sticla, ii dai de mancare 1-2 ori pe zi, ii speli acvariul odata la cateva luni, si gata! Iaca animalul de companie!).
Si trebuie sa recunosc... cainilor mici la cam lipseste o doaga. Mai ales cand le aud latratul pitigaiat. Imi vine sa-i vad pe post de pamatuf la mine in casa. Sa-i vad alergati de o haita de lupi. (am un moment de sadism, scuze)
Simt ca mor cand vad cat de rasfatate pot fi piticaniile alea.

Bine, uite, daca vrei neaparat un caine iti sugerez din TOT sufletelul meu pur si nevinovat (ma rog... cat o fi el...) sa NU iti iei un caine de talie mica.
Daca ar trebui sa-mi iau un caine mi-as lua categoric un ciobanesc german. Sau un caine de talie mare, unul care sa nu fuga din fata unei pisici cand aceasta face "Miau", pentru numele lui Dumnezeu! laughing

| Elenuca3567 a răspuns:

Te sfatuiesc sa iei catelul de la un crescator, in petshop-uri sunt mult mai scumpe toate animalele. Magazinele acestea tin foarte mult animalele in vitrina si se cam imbolnavesc, se plictisesc, etc. Plus ca au adaosuri mari fata de cei la care s-au nascut puii.

| nanalicious a răspuns:

Eu am un yorkshire terrier. E foarte destept si este mult mai iubaret decat bichon-ii. Eu zic sa-ti iei un yorkie...

| pitbulita a răspuns:

Sti care ii chestia cand vrei sa iti cumperi un catel trebuie sa ti cont de mai multe conditii,cat mananca,cat par ii cade sau de cate ori pe zi trebuie periat si scos la plimbare,cata atentie trebuie sa ii acord si nu in ultimul rand cati bani imi permit sa cheltui pe sanatatea lui,tu vrei sa iti iei cates sa il plimbi in brate pe post de bibelou sau sa te pazeasca? daca vrei de oaza unul mic nu este prea recomandat, uite iti poti lua unul de talie medie, gen fox terrier, labrador etc, daca ramai la varianta cu talia mica eu una iti recomand yorkshire terrier-ul si iti dau si cateva amanunte despre respectiva rasa
Yorkshire Terrier-ul, bine cunoscut pentru pletele lungi, curgatoare, este o rasa mititica, dar robusta. Initial, utilizat pentru vanarea sobolanilor, Yorkie este un animal de companie faimos.

Cea mai cunoscuta caracteristica a rasei este blana lunga, curgatoare, care necesita o ingrijire constanta. Atunci cand cainele nu este prezentat in expozitiile canine, proprietarii opteaza, in general, pentru aspectul flocos. Parul lung de la nivelul fetei este, de obicei, prins in varful capului cu un elastic sau o fundita pentru a preveni intrarea parului in ochi. Blana este, in mod caracteristic, albastru-cenusiu inchis sau negru cu nuante de cafeniu. Puii sunt, in general, negrii cu cafeniu.

Yorkshire Terrier-ul adult prezinta o inaltimea la niveul greabanului de 15-17, 5 cm, iar greutatea sa corporala este de 3-3, 5 kg. este o rasa foarte eleganta dar are nevoie de foarte multa ingrijire, bafta

| Alexandra172 a răspuns:

Eu am doi bichoni maltese, dar acum imi doresc un pomeranian tip boo. Daca ai banii necesari, pe asta ia-l...http://www.google.ro/......tp?/search

| Vodkaa a răspuns:

Sincer...eu nu stiu multe despre cainii care te intereseaza dar am sa iti dau niste link-uri care sper sa te ajute:
Yorkse Terrier: http://toateanimalele.ro/Caini/Yorkshire%20Terrier/Yorkshire%20Terrier.php
Bichon Maltese :
http://toateanimalele.ro/Caini/BichonMaltez/BichonMaltez.php
Pentru Westy nu am gasit, dar iti dau un site cu multe rase de caini si poate mai adaugi tu cteva la favorite :D.
http://toateanimalele.ro/Caini/Rase%20caini.php