| Gun7 a întrebat:

Deci am un ciane Rotwailer are 8 luni si jumatate si nu mai stiu ce sa ma fac cu el.De obicei cand il plimb nu are tendinta de a merge la alti oameni dar daca cineva se apropie de el imediat sare sa se joace,nici acum nu s-a dezvatat de a ma musca de maini,pantaloni, bluza etc...cand vede alti caini mai ca nu ma ia taras ca sa ajunga la ei sa se joace si daca ii spun sa sara pe cineva el tot pe mine sare si ma musca laughing. Cainele sta la apartament, este plimbat suficient in fiecare zi l-am mai scos si pe deal dar imi este cam frica sa ii dau drumul din lesa pentru ca greu il mai prind.Ce as putea sa fac in legatura cu toate acestea?

7 răspunsuri:
| YoCookieMonster a răspuns:

Pai cainele fiind inca pui, are tendinta la joaca.Este in perioada de ros.Dar are legatura si rasa.Acesti caini sunt facuti pentru a se lupta, sau pentru a apara curtea.Asa ca el mai are tendinta de a musca,pentru ca asa este rasa lui.Cea mai buna varianta ar fi sa il dresezi. Daca nu, macar il poti invata sa se dezvete in a musca, sau altfel mai tarziu, cand va fi adult, va purta botnita. xD

| Oana92 a răspuns:

Nici nu e legal sa-i dai drumul din lesa! Inca este pui si isi doreste sa se joace. Totusi eu te sfatuiesc sa nu il mai plimbi fara botnita si eventual sa il duci la dresaj pentru ca nu e ok sa sara la tine.Ai mare grja, rasa asta de caine e periculoasa!

| Gun7 explică (pentru Oana92):

Cand sare nu ma musca doar imi ia mana in gura da nu strange sau ma pride de haine.

| Oana92 a răspuns (pentru Gun7):

Poi da, ca inca e pui si vrea sa se joace, si probabil si daca ar strange ar face asta pentru ca nu isi da seama de puterea lui. Si totusi nu e chiar ok, rasa asta de caine e agresiva. Du-l la dresaj! Baftahappy

| viotedy a răspuns:

Nu-i permite sa mearga la oameni, trage-l si spune-i nu hotarat.

| Gdeni a răspuns:

Dul la dresaj
daca ii dai drumu intro padure sau ceva de genu ademenestel inapoi cu ceva mancare, k daca alergi dupa el crede ca te joci si va fugi mai tarelaughing

| PiTbuLuL a răspuns:

Sall eu am un rottweiler si 2 pitbuli.Si ai mei faceau asa cand erau pui pana mai trece de varsta de 6 luni va incepe sa devina agresiv.Cu astea cand vezi ca sare pe tine ii dai una peste bot si ii zici nu-i voie e simplu.Am auzit multi oameni zicand ca nai voie sa strigi sau sa il lovesti sunt niste minciuni raspandite de handicapati.