| Mynu a întrebat:

Dati-mi exemple de caini nu mici ca bichon, yorkie etc dar nici mari ca husky, golden, labrador.Si sa fie buni la apartament! Si la cati ani pot sa-l plimb fara lesa?

Răspuns Câştigător
| Minnie a răspuns:

Caniche, Cocker. Pomeranian, Spitz. Poti sa-l plimbi fara lesa atunci cand isi va invata numele foarte bine si sa te asculte si sa vina la tine cand il chemi.Nu este o varsta anume, cand consideri tu ca te asculta.Interdictia de a-l scoate afara apare numai cand este in perioada de vaccinuri cand nu ai voie sa-l scoti din casa pana nu le termina sau macar sa nu-l lasi sa mearga pe jos, sa-l tii numai in brate

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

O alta rasa de caine mediu este beagle. Sunt f inteligenti. Si indicat este ca niciodata sa nu-l plimbi fara lesa pe strada. In parc poti sa-i dai drumul fara lesa dupa ce observi ca isi stie numele si te asculta si vine cand il chemi. Dar pe strada nu e indicat sa plimbi niciodata fara lesa pentru ca nu stii de ce se poate speria si sare in fata unei masini. Sau poate vrea sa alerge un caine sau se duce la o catea in calduri. De ce vrei neaparat sa-l plimbi fara lesa? Vrei sa-l ai pe constiinta daca pateste ceva? Sau crezi ca el o sa stie sa se uite in stanga si in dreapta si apoi o sa traverseze?
Daca tot vrei un caine, fii un stapan responsabil. Si oricum nu e cu nimic mai fericit daca il lasi sa mearga liber fara lesa. Cainilor le place sa ne faca pe plac si le place sa le dam comenzi. Eu cred ca e mai fericit daca merge in lesa ca simte ca iti face pe plac, decat daca merge fara lesa, de capul lui, ca asa simte ca nu-ti pasa de el si ca poate sa faca ce vrea.

| Anca a răspuns:

Eu am shar-pei! E un caine de talie medie, perfect pentru apartament, foarte curat, posesiv si incapatanat.
Asculta mai greu datorita incapatanarii, dar daca perseverezi, devine cel mai educat caine.
Eu sunt foarte multumita de el. Acum are 7 luni si pe masura ce creste, vad ca incepe sa asculte mai mult.

| NoName1234 a răspuns:

Nu e un an anume depinde de caine poate nu il vei plimba niciodata fara lesa sau poate de pui vei putea face asta.Depinde happy Si despre rasa eu zic sa te uiti la "Dogs 101 " cred ca ai auzit de el mie imi place sa ma uit la el.In caz ca nu sti la el zice despre tot felul de rase de caini si daca sunt mai greu de ingrijit sau nu si ce fel de personalitate au.Cred ca ai auzit dar daca nu cauta pe net ca iti zice despre el.Eu zic ca e cel mai placut mod sa te informezi despre ei. happy Iar husky la apartament sa nu iti iei niciodata ca sunt nebuni rau de tot ca stiu mai multi oameni cu husky, si alearga si se suie pe tine, de atunci m-am hoatrat ca nu imi iau niciodata husky chiar daca sunt frumosi laughing)) (oricum stiu ca ziceai ca nu vrei sa iti iei dar ziceam si eu )
Succes! kiss

| katala a răspuns:

Atentie!
Plimbarea cainilor in locurile publice fara lesa este interzisa prin lege (indiferent de varsta cainelui) si este sanctionata. Asa ca fii atent, sa nu i se puna pata pe tine vreunui politai.
Cat despre rasa, alege ca-ti place si corespunde caracterului tau, pentru ca orice caine daca este bine educat si plimbat se poate adapta la viata de apartament (chiar si dogul german).

| UNfriendLY a răspuns:

De 2 saptamani tot te chinui sa iti iei un caine, ba intrebi de rasa ba ca nu stii de care, uite. parerea mea e sa-ti cumperi un golden retriever (nu e chiar asa mare), e cea mai tare rasa de caine, in 1 rand e singura rasa caruia nu-i pute gura, apoi. retrieverii sunt foarte usor de intretinut, si sunt foarte jucausi si devotati stapanului, dar ca sa-ti fac pe plac, o rasa intre cele 2 tipuri mentionate de tine (mici/mari) ar fi un cocker spaniel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic lupul si cioaua