| carlaradu a întrebat:

Buna! Apelez la voi cu o nelămurire. Eu m-am mutat recent la țara, împreuna cu cățelușul meu de rasa Amstaff. E foarte blând, nu omoară nici o musca. A fost crescut de mic cu diferite animăluțe. Si adora oamenii, chiar dacă ei uneori îl judeca pe nedrept. La țara vecinii vorbesc si spun ca câinele meu sare gardul si ii musca de nu mai știe ce sa facă. Eu ii las sa vorbească, dacă as ști ca e in stare de așa ceva, cu siguranța as lua măsuri si as accepta consecințele. A da, au apelat si la poliție. Dar e ok, îmi cunosc câinele si stiu ce educație i-am dat. Si plus, e lângă mine 24/24, nu prea ii place sa stea singur. Ca sa ajung la întrebare…Venise doamna veterinar din localitatea in care locuiesc, pentru a vaccina cainii pentru Rabie. Toate bune, mi-a vaccinat alți 3 caini de ai mei si intrasem cu ea in vorba, ii povesteam de vecini, ce se vorbeste. I-am spus de o vecina anume care m-a reclamat la poliție pentru ca ar fi spus ca cățelușul meu a muscat-o. Iar ea repede s-a dus sa vorbească cu ea sa vada despre ce este vorba după îl vaccinează si pe el. Am spus ok. Nicio problema. Doamna m-a sunat pana sa se întoarcă pentru ca a lăsat mașina parcata in poarta mea, foarte speriata, sa îmi bag câinele in casa sa nu sara gardul sa o muste, i-am explicat ca câinele meu nu știe sa sara gardul si nici sa muste. Ea tot o ținea pe a ei. Țin sa va spun ca câinele era foarte fericit si dădea cu lăbuțele pe gard pentru ca a venit cineva sa îl vada, ar vrea sa pupe orice om care trece pe strada. Așa…. Doamna s-a reîntors, inca repeta sa bag câinele in casa, ii spuneam sa stea linistita ca nu se întâmpla nimic. S-a linistit puțin. După s-a decis ea ca ar fi mai bine sa nu-i facă lui vaccin. I-am spus ca ii pun lesa, botnița tot. NUP. Ea a refuzat. Am zis ok, o sa ma duc la alt veterinar. A, si țin sa precizez ca i-am arătat carnetul de sănătate si toate actele. Si ea a spus ca are neaparat nevoie de acest vaccin si când am fost in oraș la alt vet, mi-a explicat ca nu mai are nevoie de absolut niciun vaccin. I-a fost deja făcut totul. Si întrebarea este, a fost ok ce a făcut? Am auzit ca a refuzat îngrijirea a multor animale pentru ca ii era frica, cai, vaci, etc.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cîini din rasa asta sunt periculosi, ti se par tie blînzi dar nu stii cand li se pune pata si musca din senin sunt agresivi sunt cîini de luptă mai bine da l cuiva la un centru unde il antreneaza pentru capturi de droguri pentru a prindse hotii, ăsta e bun la politie sa i ajute, nu e de tinut in curte, acum e mic si pare blînd dar va creste si o sa te muste si pe tine, vecinii au dreptate cînd zic ca i-a muscat, doar tu o tii pe a ta ca cîinele e blînd.

| carlaradu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Câinele meu are 2 ani. Bag mâna in foc pentru el ca nu a mușcat pe absolut nimeni. Nu pot sa postez poze aici. Ca va arătam cât de periculos pare laughing))

| Crackman a răspuns:

Tu ai grija sa nu ii dea aia mâncare cu otrava ca se poarta la tara... numai prosti pe acolo

| carlaradu explică (pentru Crackman):

Știu asta. Sunt precauta. Au murit f mulți caini nevinovați pe aici otrăviți.

| Vântulalb a răspuns:

Amstaff. In mediu strain. Orice caine in mediu strain se comporta altfel. Asa ca, mai degraba ii cred pe vecini decat pe tine.

| carlaradu explică (pentru Vântulalb):

Cum am scris si in textul de mai sus, nu prea îmi pasa ce crede lumea. Vecinii de aici spun baliverne pentru ca acum 100 de ani s au certat cu străbunici, adică de vreau sa spun este ca inca țin dușmănie. Nu era deloc vorba de asta. Repet a mia oară, Câinele meu nu e in stare sa muste pe nimeni, câinele meu doarme cu mine in pat, ma ia in brate ca un om. Îmi asumam orice dacă știam ca e in stare de așa ceva. Si pot sa ma contrazic cu voi toată ziua când știu ce câine am lângă mine. si 2, întrebarea mea a fost dacă e ok ca un vet sa refuze vaccinarea, si nici nu a vrut sa vada ce reacție are fata de ea, sa ii vada comportamentul, cu toate ca i-am zis ca ii pun botnița si tot.

| Vântulalb a răspuns (pentru carlaradu):

Si daca nu ne crezi, de ce mai pui intrebarea? Vrei sa-ti cante cineva in struna?
NU!
Cainele este intr-un mediu strain si nu poti sti cum reactioneaza. Mai ales ca este dintr-o rasa instinctiv agresiva.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Dacă este adevărat, spune-le vecinilor să se potolească odată cu mizeriile astea de sălbatici.
În caz contrar, le faci plângere la poliție pentru hărțuire și îi dai în judecată pentru a le cere daune.

| carlaradu explică (pentru SmaraldAlbastru):

Eu incerc sa stau liniștita. Sa nu i bag de seama. Cu toate ca mulți caini sunt loviți, otrăviți si abandonați din cauza mentalității lor înapoiate. Incerc sa schimb ceva, dar nu prea am cu cine, si singura nu ma baga nimeni in seama.