| robert123 a întrebat:

deci am un motan in varsta de 8 luni care a crescut inca de la varsta de 2 luni in casa ii este frica de straini sau sa iasa afara deci a stat doar in casa(tin sa mentionez ca stau la bloc etajul 4), motivul intrebari este.nu cred ca a atins inca maturitatea sexuala pentru ca nu se manifesta dar am o prietena care spune ca trebuie castrat daca nu vreau miros de urina, scheunat etc.stiu de la niste persoane ca motani marcheaza teritoriul doar daca au concurenta iar in casa acelei fete se afla inca 3 pisici(2 pisici si un motan) daca in casa mea nu se afla nici un motan sau vreo alta pisica acesta isi va marca teritoriul? este necesara castrarea sau nu?

1 răspuns:
| zdrangoi a răspuns:

Da,isi marcheaza teritoriul.
insa, daca l-ai obisnuit sa faca la ladita cu nisip sau la baie nu o sa ai mari probleme.
daca il castrezi nu o sa miaune rau cand e "in calduri".
o sa trebuiasca sa-i iei graunte pentru motani castrati si trebuie sa ai mare grija sa-l duci din cand in cand la veterinar, la consult, pentru ca dupa castrare e pericol sa faca blocaj renal.
asa ca ramane sa te hotarasti.