| AtateaConditii a întrebat:

Am un motan si de o vreme stropeste lucrurile prin casa si miroase nasol. Adica isi marcheaza teritoriul cu urina. Si nu stiu cum sa il dezvăț de acest obicei. Idei?

Răspuns Câştigător
| hummmer a răspuns:

N-are nevoie de nisip, îşi marchează teritoriul. Şterge cu clor, cu oţet cu ceva să nu mai repete în locul ăla.

8 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Daca il vei castra nu vei mai avea stfel de probleme.

| Mihaela1964 a răspuns:

Castreaza-l.

| AnonimaOk a răspuns:

Pune-i o cutie cu nisip unde sa-si faca nevoile

Răspuns utilizator avertizat
| gabytzzaLOVE a răspuns:

Eu ma ajutam de un puf cu apa la dresarea catelusei mele. nu aveam ce sa fac asa ca o dresam. daca facea ceva rau o stropeam cu puful in zona boticului. si la mine chiar a functionat. sper ca te-am ajutat@!

| Seba_Seby_1995 a răspuns:

Buna ziua!

Problema dumneavoastra nu este deloc neobisnuita - probabil ca motanul este necastrat, situatie in care instinctul il face sa "marcheze" cu urina locurile pe care le considera ca fiind teritoriul lui, fie afara, fie in casa.

Castrarea ar putea rezolva problema, pentru ca motanii se manifesta teritorial cand sunt apti de reproducere (adica dupa ce trec de cca 8-9 luni si sunt necastrati); sansele sunt insa 50%-50%, deoarece la 5 ani este adult in toata puterea cuvantului si obiceiul i-a intrat deja in rutina, existand posibilitatea sa-l continue din obisnuinta si dupa castrare.

Puteti incerca sa utilizati sprayuri speciale (cu mentiunea ca trebuie sa va asigurati, cand cumparati sprayul, ca este pentru interior, nu pentru exterior) in zonele in care obisnuieste sa marcheze, dar nu toate pisicile reactioneaza la substantele menite sa le indeparteze de locurile pe care le prefera pentru a marca.

Motanul nu face in casa daca sunteti de fata, pentru ca stie ca nu are voie; astfel, alege momentele cand este singur si nu are cine sa-l certe sau sa-l impiedice in "misiunea" lui.

Puteti incerca si metodele descrise in articolele din sectiunea "Dresam pisica?" si, de asemenea, puteti intra pe forumul Animalutze.COM unde ceilalti utilizatori va pot ajuta cu idei.

Succes! FUNDA?

| MaMaOmIdA1234 a răspuns:

Pai draga mea ca sa iti dezvolti motanul pentru a nu se mai urima prin casa ta scoate lamo plimbare in fiecare zi sa zicem de 4 ori pe zi sau daca nu pune-o la wc sau

| AtateaConditii explică (pentru MaMaOmIdA1234):

Poi dragul meu el merge afara de cate ori vrea, el intra in casa numai sa mance si sa doarmabig grin. Are acces nelimitat la gradina, stau la casa.