| micaanonima a întrebat:

Deci mi-am luat o catea, are 3 luni si ceva și crește mare.Nu știu cum să o învăț să nu își mai facă nevoile in casă și să ne muște.A doua problema este că nu prea mai mănâncă bobitele ei de căței(Pedigree jr.)Este cam agresiva dar și foarte jucăușă.Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Sparkles26 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema.Catelusa mea are acum aproape 2 ani si este mult mai ok.Cand era mica facea peste tot in casa. Cumpara presulete de catei, si pune-l intr-un loc.Cat e mic, e mai bine tinut intr-o camera si mai plimbat si prin alte camere cateodata.Cat o tii in camera se obisnuieste sa faca numai acolo, dar cand o vezi ca se invarte si miroase mult ia-o si pune-o pe presulet. Daca face pe jos pipi ia presuletul si sterge cu el ca sa absoarba urina, iar data viitoare va mirosi si va face acolo. Poate dura putin timp sa invete. Daca o scoti afara, tot e bine sa tii si un presulet acasa, pentru ca unii caini pur si simplu fac si in casa. Legat de mancare, toti cateii mai fac asa.Nici a mea nu mananca prea mult, iar cand era mica chiar nu manca.Un sfat, incearca alta mancare. Pedigree nu e bun de fapt chiar daca face reclame si pare foarte bun.Incearca royal canin sau nutraline, sau alte bobite, dar preferabil astea 2.In caz ca costa prea mult, exista multe tipuri de bobite, dar incearca sa ocolesti pedigree.Si mai bine nu ii dati nici un fel de mancare in afara de bobite, nici macar paine pentru ca nu va mai vrea boabe ca va stii ca primeste ceva si mai bun. Cu muscatul, la fel si a mea mai ales cand era mica.Acum,,roade" mai mult lucruri inclusiv oameni

| micaanonima explică (pentru Sparkles26):

Mulțumesc! Am presulet, dar nu vrea să facă pe el și dacă văd că miroase și o pun nu mai face...Deja și-a ales un loc unde face mereu, daca ii pun presulet îl face praf, îl rupe in mii de bucățele...Și cu mâncarea, când era mai mica era obsedata de bobite, cum i le puneai le manca pe toate laughing)) Oricum îți mulțumesc

1 răspuns: