| Sia90 a întrebat:

Bună dimineața! Perușii mei o să facă pui. Îmi poate spune cineva câteva nume drăguțe pentru puii de peruș?

Răspuns Câştigător
| DarknLight a răspuns:

La mulți ani! big grin

Eu pe ai mei i-am numit așa : fetița Ștrumf, dar îi zic mai mult Ștrumfi laughing) și pe băiețel Codiță/Cody, dar îi zic mai mult Cod. laughing)

Eu nu cred că cineva ar putea să-ți dea un cel mai fain nume pentru nepoții tăi. happy Ci, doar cu sufletul să alegi. Dar și să cauți în tine ceea ce-ți e ție cel mai drag sau te pasionează, ce-ți aduce bucuria în viață. Acolo o să găsești cel mai perfect nume.
Adică dacă ești fană Egipt, ori pasionată de arheologie și istorie, mai mult ca sigur acolo, în cultura egipteană o să-ți găsești cel mai fain nume. happy Ori în orice altă cultură ce te fascinează.
Dacă în schimb ești fană Manga și Animeuri, acolo o să-ți găsești un nume.
Dacă ești fană călătorit, poate cine știe, o să-i pui numele orașului care ți-a încântat senzația vizuală happy ori papilele gustative. happy

Și tot așa. happy

Spre exemplu, eu una dacă aș avea vreodată copii la perușii mei, pe fetiță aș numi-o Nemesis, deoarece am aflat de ceva timp de Zeița Nemesis, care era foarte răzbunătoare, dar și ocrotitoarea ordinii și a păcii, dacă vrei să-i spui altfel, Zeița Nemesis din mitologia greacă, ar fi femeia oarbă din justiție. Nu întâmplător ca și mascotă a justiției, este o femeie ciocănelul în mână și fașă pe ochi. Deoarece ea doar judecă după rațiune și cuget. Și dă fiecăruia, după fapta sa. Cam așa o văd eu pe Nemesis și fiind un om ce adoră dreptatea și îi place să cântărească și analizeze totul la sânge, în cazul meu Nemesis ar fi un nume fain pentru perușele mele. happy

Cum spuneam, în noi zace cel mai frumos nume/botez al familiei/animăluțelor noastre.
Mulți ani înainte și multă sănătate, perușeilor tăi. big grin

P.S. și mult auz laughing) ai mei deja, m-au înebunit cu gălăgia ziua. Și eu care credeam că eu fac gălăgie la mine în cartier, dar papagalii mei, m-au înebunit. Deci o să ai nevoie de un auz bun și nervi de fier. happy Eventual și vecini foarte înțelegători, mai ales dacă stai la bloc. happy

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pentru băieți: Vasile, Gheorghiță, Ianoș
pentru fete: Vasilica, Gheorghina și desigur, Izabella

| siriusblack98 a răspuns:

Pentru masculi: Ion, Marcel, Badea Clopotaru, Ciobanu Mistrie
Pentru femele: Gheorghina, Veta, Lea Floare, Leica Augustina

| mODIN a răspuns:

Mereu m-am gandit ca daca as avea niste animale mici, ar fi amuzant sa le dau nume de orase. Nu orice oras, ca ar suna ciudat rau sa strigi dupa "Washington DC" prin casa. Dar Praga, Paris, Oslo, Dubai, Beirut, Rio, Dallas, Cairo, astea mi se pare ca sunt simpatice.

Saaaaau, daca sunt foarte vorbareti, da-le nume de cantareti: Madonna, Elvis, Bono, Ozzy, Tupac, Smiley, Cher, Inna