| Anonim1447799 a întrebat:

Buna, doresc sa adopt sau sa cumpăr un cățel Ciobanesc german sau belgian, am 3 caini adoptați și salvați de pe strada, de când eram mic îmi doream un,, câine lup". Știți cumva aceste rase au probleme cu găinile? Care din cele doua rase o recomandați?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Din pacate ciobanescul german a fost foarte la moda o perioada de timp lucru care a dus la inmultirea lor de catre "crescatori" care din ignoranta sau din interesul pentru castig au folosit pentru inmultire caini care nu corespund cu standardul rasei sau, mai grav, caini cu probleme genetice (displazia de sold e foarte des intalnita - e o problema dureroasa pentru catel care ii si reduce mobilitatea) si chiar caini cu probleme comportamentale. Deci daca chiar vrei un ciobanesc german mare grija.
Ciobanescul Belgian este mult mai rar deci mult mai scump si poate presupune liste de asteptate pentru pui (am un caine dintr-o rasa rara si a fost destul de greu sa il obtin).
Ambele sunt rase de caini inteligenti si rase de munca, se plictisesc repede daca nu au ceva de facut, poti incerca chiar un pic dresaj utilitar ca sa ii dai ceva de facut.
Cu gainile... Eu am 3 caini, o pisica si un iepure care traiesc in pace si buna intelegere fiindca de mici au fost invatati ca nu e voie sa fugareasca iepurele sau pisica. Deci asta tine de dresaj consecvent si ferm - spui nu si opresti activitatea imediat, de 10 - 15 - 100 de ori daca e nevoie. Daca cainele are ceva mai distractiv de facut si stie ca nu are voie o sa se invete sa lase gainile in pace.

1 răspuns:
| FreddieM a răspuns:

Asemenea problema se elimina prin educarea lui cu un dresor.
Cheers