| Miu_Stefan_1999 a întrebat:

Eu cu colegii mei vrem sa facem o petrecere. Eu sunt coordonatorul petreceii. Vrem sa cumparam prajituri suc si cascaval salam si paine pentru pentru aperitiv. Cati bani trebuie sa strangem? Suntem 14 in clasa.

Răspuns Câştigător
| RzV28 a răspuns:

Eu zic ca 10 lei de persoana ar putea fi de ajuns ca sa nu para nici prea mult din partea celor care vor da banii dar sa iti si ajunga de cumparaturi. Aduni cel putin 140 lei, poate unii vor sa dea mai mult si depasesti 150 lei. Cu banii astia daca vreti sa aveti ceva de baut, ceva dulce si un mic aperitiv pentru 14 persoane eu zic ca e de ajuns. Acum tu trebuie sa te rezumi la produsele mai ieftine ca sa te incadrezi in suma. La suc cred ca 1L de persoana e de ajuns asa ca vreo 7-8 sticle la 2L-2, 5L sunt de ajuns si sa iei un suc decent te ajunge undeva la 30-35 lei. La prajituri sunt cutii mari cu prajituri diferite in aceeasi cutie si cu vreo 3-4 cutii de alea va faceti petrecere si va ajunge pana in 50 lei. Pentru aperitiv cateva salamuri si ceva cascaval si paine pentru o mica gustare e de ajuns, nu cred ca faceti o petrecere sa stati sa mancati si sa va distrati. Eu consider ca e de ajuns atat si cred ca vor fi toti de acord sa contribuie cu atat.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic 15-20 de persoana pentru ca vor fi destul de multe sticle de suc, mancare si asa. Daca va mai raman bani ati putea sa luati si ceva dulce.

| Aimwork a răspuns:

Salut!
Sucurile te duc la 50 de lei (sa fie)
Prajiturile pe putin 50 de lei (trebuie sa fie si diferite)
Iar mancarea nu te duce mai mult de 60 de lei. deci cu 2 milioane iesi destul de ok.
Deci vreo 14-15 lei de persoana. Ai si de drum inclus xD
Chiar e ok asa..mai mult de 8-10 sticle de suc nu ai nevoie pentru ca nu bea fiecare 2litrii.
Prajiturile trebuie sa fie diverse deci e corect!
Iar mancarea trebuie sa ajunga avand in vedere ca aveti doar dulciuri pe langa deci e bine ca pret si acolo!
Paine ia feliata (iti raman bani destui)
Mult succes si petrecere frumoasa!

| Miu_Stefan_1999 explică (pentru Aimwork):

Salut! Nu vrem o petrecere mare vrem o petrecere mica cu 15 invitati deci nu ne trebuie multa mancare suntem putini in clasa si nici unu nu vrea sa dea multi bani. Eu sunt de acord cu parerea ta. Nu stiu daca o sa fie de acord si colegii mei. Vrem putina mancare in cea mai mare parte vom dansa si canta. Nu stim cum sa ne incadram cu banii. Suntem clasa 4. Multumesc de raspunsul tau!