| GSMH a întrebat:

Eu stau intr-un apartament destul de mic (2 camere), as vrea sa imi iau un caine si nu stiu daca o sa ii fie destul spatiul sau daca nu o sa ii placa. In plus eu mai plec de acasa cu unele treburi care dureaza cam mult, maxim 5 ore si imi e frica, ca o sa latre sau sa urle si sa deranjeze vecinii.
Eu m-am gandit sa aleg un beagle pentru ca nu e foarte gălăgios, insa eu iubesc rasa golden retriever si nu ma pot hotărî.
Voi care rasa credeți ca e mai potrivita?
PS: Imi puteti recomanda alte rase potrivite.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Beagle sunt catei de vanatoare si sunt foarte activi. daca il lasi singur s-ar putea sa iti distruga toata casa.O alta chestie la ei e faptul ca au o personalizate puternica si ca sunt incapatanati.De ce o sa il certi pentru ca a facut dezastru de aceea o sa faca mai mult..sa iti demonstreze tie ca el face ce vrealaughing
Poti sa iti iei si beagle dar trebuie dresaj calumea de mic si cand pleci de acasa o gramada de jucarii si lucruri care sa il distraga de la ros mobila.
Daca tot iti doresti asa mult un golden.ia-ti!
Sunt cuminti si ascultatori si calmi.Nu prea distrug.dar e dificil cu parul care le cade.Dar pentru asta este ulei de somon( e in jur de 80 de lei o sticla) si nu le mai cade aproape deloc.Plus ca e foarte sanatos si bun la gust.
Sa nu te sperii ca e mare si ca nu e suficient spatiu...cainele trebuie sa il iei dupa personalitatea ta..nu dupa spatiu pe care il ai..atata timp ca intre voi 2 este o relatie stransa nu o sa il intereseze ca e intr-un apartament.
Sa nu ma intelegi gresit..si ceilalti ticalosi imi plac enorm dar ii prefer pe timp de zi in curte unde nu prea se plictisesc.
Sa te bucuri de viitorul tau catel!

| Kushi a răspuns (pentru Rocsid):

Sincera sa fiu,am o obiectie,conteaza spatiul pe care il are,desigur,conteaza si conexiunea propietar-animal insa si spatiul,sincera sa fiu un aparatament cu doua camere nu cred ca ar reprezenta vreo problema,insa ce mi-a atras atentia ai spus "cainele trebuie sa il iei dupa personalitatea ta, nu dupa spatiul pe care il ai", ok, il iei dupa personalitate, insa pentru un trai mai bun al companionului tau e ok sa aiba comfort acceptabil.

4 răspunsuri:
| BuffaloSoldier a răspuns:

Buna! golden retrieverul creste mare si nu stiu daca ar fi potrivit pentru un apartament mic. Trebuie sa iti alegi caini mai micuti
Ai intrebat daca o sa ii placa. In principiu orice caine pot trai confortabil in interior, atata timp cat i-se ofera exercitiul fizic zilnic: plimbari mai lungi sau mai dese, in functie de nivelul de energie al animalului.
Cainele de apartament ideal ar trebui sa fie unul care va ocupa canapeaua mai tot timpul, nu deranjeaza vecinii cu latratul, vrea la plimbare doar cand trebuie sa isi faca nevoile, nu miroase si nu lasa prea mult par in jur.
Eu iti recomand sa iti iei un caine din urmatoarele rase:
-Caniche (Poodel)
-Bulldog englez/ Bulldog francez
-Shih tzu
-Pug
-Bichon frise
-Chihuahua
-Yorkshire terrier
Multa bafta iti doresc! happy

| GSMH explică (pentru BuffaloSoldier):

Stiu ca o sa creasca mare, asta e si ideea, iubesc câinii mari si voi fi dispusa sa il scot la plimbare minim 3 ore pe zi. Dar ai dreptate, este destul de activ pentru apartament.
Apropo: m-am gandit la rasele alea de caini, dar mi se par prea fragile unele sau lenese altele.
Vreau sa am cu cine ma juca, eu stau singură si nu as vrea o "jucarie vie", vreau ceva mai mare.
Oricum multumesc.

| Ken67 a răspuns:

Cea mai bună rasă este beagelul