| crιѕтyɴɴα a întrebat:

Hamsterul meu, Riki, ronțăie gratiile custii sale.Mentionez ca, pe langa picurator si castronelul de mancare, are si o casuta la etaj.De cateva zile bune nu se mai da in rotita, asta doar pentru ca, dupa cum v-am mai zis, ronțăie gratiile custii!
IL iau in brate si cand il pun la loc, prima ocupatie ronțăitul.

INTREBARE: De ce face asta? De ce rontaie?
P.S. ii dau apa mereu curata, fructe uscate, normale, seminte, talajul il schimb la o saptamana.

Răspuns Câştigător
| Razorsharp a răspuns:

Da-i ceva foarte tare sa rontaie, poate ii cresc dintii prea mari (la rozatoare dintii cresc incontinuu ).

Răspuns utilizator avertizat
| Razorsharp a răspuns (pentru crιѕтyɴɴα):

Sunt multe ce le poti da, sa te ajut mai mult ti-am cautat un site specializat, la numarul 6 ai hrana : http://animale.acasa.ro/......-8240.html

10 răspunsuri:
| Mamarutele a răspuns:

Poate il deranjeaza ceva, sau ii cresc dintii incontinuu si nu e obisnuit.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Poate e timpul sa-si schimbe dintisorii si o mananca gingiile!

| Hieer a răspuns:

Pai poate doar se ''joaca''...sau ar fi mai bine sa il duci la un medic veterinar.

Sper ca te-am ajutat!

| Sup3rN0va a răspuns:

Muta-l intr-un acvariu daca ai unde sa pui rotitza.Ok are de toate dar spatiu are?
Si mai dai si tu drumu daca ai cum sa-l iei inapoi prin balcon spre exemplu sau in alta parte dar asigurate ca n-are cum sa se ascunda.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexis11 a răspuns:

Poate are probleme cu dintii.Si cu roata, nu stiu, poate e prea obosit.Mai bine dul la un veterinar.