| ISaidHelloToMe a întrebat:

Buna!
Ieri a venit un porumbel la mine si s-a asezat pe un lemn( precizez ca are un inelus la picior, probabil fiind al cuiva) si m-a lasat sa ii dau apa.
Astazi, acelasi porumbel a venit din nou, si iar i-am dat apa.
Este probabil ratacit, si nu prea vreau ca pisicile mele sa il manance.
Ce pot face?

7 răspunsuri:
| คlєxヅ a răspuns:

Ai putea sa iei cateva lemne, niste piulite sau niste cuie, un ciocan, si ceva cum ar fi o plasa din sarma, sa construiesti acolo casuta pentru el, ii cureti 2 cutiute, una cu mancare si una cu apa,dar ai grija da-le cu dezinfectant. construiesti si asigura-te ca nu are pe unde iesi,si daca te apuci fa si o usa,iti dau niste idei dupa cusca mea de perusi. din niste lemn subtire faci acoperisul,sau poti pune si plasa,faci doua gauri mici in plasa,si pui niste lemne rotunde si lungi incat sa incapa in gauri. Poti sa faci cusca sa spunem podeaua din lemn. Si daca vrei faci un suport si pentru mancare si apa,mda poti oricand sa ii pui un leagan,fa-l sa se acomodeze, si pune-i cusca undeva sus unde stii ca pisicile tale nu pot ajunge, iti dau un exemplu, daca locuiesti la casa poti sa pui un carlig mare si gros batut in ceva inalt de lemn si pui acolo cusca, sau cauta pe net niste sugestii sau niste poze cu custi pentru porumbei, si cumpara inca un porumbel masculin sau feminin (baiat daca e fata si fata daca e baiat.) Si iti dai seama daca e baiat daca face gatul gros si daca e fata sta linistita.Sau poti sa il pui intr-un pod si probabil o sa se imperecheze si iti face mai multi porumbei.

| Rizer a răspuns:

Da-i mancare, inchide-l undeva intr-o cusca, in ceva.Na nu poti sa-i oferi cine stie ce, ia si da-l la cineva care are porumbei.Sau daca e din cursa poate avea vreun nr de tel la inelul de la picior.Nustiu mai multe!

| pissycutza99g a răspuns (pentru Rizer):

Spune cuiva din familie sa-i construiasca ceva la curte spatios sa stea acolo, sigur e ratacit, si eu am porumbei si daca ii poti lua si o porumbita sa stea cu cineva sau daca ai o custa lasa-l acolo, sau dai-l cuiva care are porumbei la curte!

| Soowhaat01 a răspuns:

Poti sa il pui la tine in casa. Ii amenajezi o cusca, cu mancare si apa.

Undeva unde pisicile tale nu intra. De exemplu: intr-un pod ceva thinking unde sa aiba spatiu sa zboare. Cand stii ca pisicile nu ies afara [ sau prin zona ], poti sa ii dai drumul si seara sa vina la tine si sa il pui iar in cusca.

Sper ca te-am ajutat.

Peace^^♥

| saturatadeprtfalsi a răspuns:

Lasa-l in pace o sa se plictiseasca intr-o zi si n-o sa mai vina

| danwtzu a răspuns:

Nu-i face nimic cand vine porumbelul ascunde pisicile undeva ca sa nu-l prinda

| Catalin_Marius_1999 a răspuns:

Nu este ratacit, dar sa obisnuit.Va pleca nu iti face griji.Am avut aceeasi problema.
Funda?