| DoReMi a întrebat:

Ieri i-am cumparat pisicii mele o zgarda antipurici si nu stiu daca i-o pot pune direct pe blanita, caci are un praf alb mirositor.Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Doar cuvantul "zgarda" ar trebui sa spuna tot! Praful acela este de fapt antipurici.Se pune pe blanita din jurul gatului, iar pisica cand se spala il imprastie pe toata blana.Stai linistita, nu este nociv in nici un fel pentru pisica.Bineinteles, daca ai cumparat zgarda de la targ 3 la 5 lei nu recomand sa o pui pe vreun animal, dar daca este de la veterinar sau de la un magazin de profil e safe 100%.
Daca tot ai dubii poti cumpara un aplicator antipurici.Este un mic container ca o bricheta cu o substanta pe care pur si simplu o picuri pe blanita din jurul gatului.Se tot facea reclama la TV despre asa ceva, nu mai stiu exact cum se numeste.

| DoReMi explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Multumesc!

| alinutaalinuta1999 a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

FountainCombo nu stiu cum se scrie da e ca o pipeta toate se administrreaza mai intai la gat apoi pe resu corpului daca ai pra ffak pui d asta doar una la gat si una inainte de coada

8 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Sa nu o pui direct,daca deja ai pus-o, nu este o problema, inainte sa o pui, trebuie sa tragi de ea de trei ori, ca praful acela sa nu cada complet.Asa am patit si eu, am cumparat o zgarda valabila pentru 6luni, am putut sa o am in trebuinta doar o luna si ceva, pentru ca nu stiam ca trebuie intinsa...

| katy a răspuns:

Acel praf este antipurici

| KinoAndreea a răspuns:

Nu are nici o legatura.Asa sunt ele.Numai ca inainte trebuie sa-i faci baie pisicii, ca sa isi faca efectul zgardita. big grin Asa am facut eu cu catelul...aceasi poveste. happy Praful ala de care zici e ajutator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Zgarda o pui aşa cum e. Să nu îi ştergi acel praf.

| timilian90 a răspuns:

Pai parful este tot farmecul zgardei...

| AltCtrlDelete a răspuns:

O poti pune linistita.