| Andreea_Andreea_1992_ttli a întrebat:

Buna imi poate spune si mie daca pomeranianul toy ramane asa micut micut sau creste mai mare? E un catel ascultator?

2 răspunsuri:
| Ajatara a răspuns:

Buna pomerianul toy ajunge la maturitate la greutatea de 1.400 pana in 3.200 kg si intre 20 pana in 28 cm.Cat despre comportament este aproximativ ca si toti cateii de talie mica latra destul de mult si este posibil, daca nu este invatat de mic sa fie sociabil, sa devina agresiv cu rasele mai mari decat el. Cele mai mari minusuri la rasa sunt ca fiind destul de mic e foarte predispus la boli si naparlesc extrem de mult.

| AELD a răspuns:

Rămâne așa micuț, iar pentru un cățel așa mic ce ar putea să facă rău?