| Aixela359 a întrebat:

Imi puteti zice niste rase de pisici cu blana portocalie care nu naparlesc foarte mult (sau macar sa nu aiba blana lunga, preferabil)? Daca se poate sa nu coste mii de euro happy

Răspuns Câştigător
| medicine a răspuns:

Iti sugerez sa adopti o pisica maidaneza, ele nu au blana lunga, si sunt multe foarte frumoase care ar avea mare nevoie de o casa. O pisica maidaneza este in primul rand mai rezistenta la boli decat o pisica de rasa (pisicile de rasa sunt imperecheate pe baza anumitor caracteristici, dar defectele genetice si bolile pe care le pot avea sunt neglijate in favoarea aspectului "pufos" sau a altor caracteristici "estetice". Daca vrei o pisica sanatoasa care sa iti fie alaturi mult timp, si mai ales sa nu coste mii de euro, ci sa fie aproape sau chiar gratis, mergi la un adapost de animale sau centru de adoptii si cauta-ti pisica viselor acolo - o vei gasi cu siguranta. Din cate stiu eu e mai comun ca un mascul sa fie portocaliu decat o femela, deci indreapta-ti atentia catre masculi.

| Aixela359 explică (pentru medicine):

M-am mai gandit si cred ca asta voi face. Acum mai am o pisica tricolora, adoptata acum 2 ani. Este perfecta, exact ce mi-am dorit, sanatoasa tun. As fi vrut sa-i iau un companion, si avand in vedere ca atunci cand am luat-o as fi vrut ori tricolora, ori portocalie, m-am gandit sa o iau si pe cealalta. Si cred ca cel mai bine ar fi s-o adopt.
Stiu ca cel mai des gasesti motani, dar voi incerca sa gasesc tot o femela.
Multumesc pentru ajutor!

2 răspunsuri:
| medicine a răspuns:

Cu placere!