Întrebare recomandată | Geancarla a întrebat:

Imi puteti zice si mie care sunt avantajele, dar si dezavantajele unei pisici? Cat mai multe daca se poate.

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te scoala dimineata si sta pe tine cand vrei sa te culci, maraie si miauna, face la wc daca o inveti. Dezavantaje ai daca nu-i tai unghiile zgarie ce prinde si lasa par in casa daca nu dai zilnic cu manusa pe ea.

| Digital112 a răspuns:

Avantaje: -
Dezavantaje: par peste tot, iti fura mancarea, etc... si e pisica

| neutrino a răspuns:

Avantaj: pisica prinde soareci.
Dezavantaj: daca nu ai, trebuie sa cumperi si soareci.

| Sn4k3 a răspuns:

Hai. nu stii si tu ce poate face o pisica? E draguta, iubitoare, micuta si un prieten bun dar poate lasa par, poate zgaria lucruri, poate sa isi faca nevoile prin casa. E tare sa ai o pisica. dar trebuie sa ai grija de ea. Cam astea sunt toate avantajele si dezavantajele dar cred ca le stiai si tu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avantaje : bun terapeut
Dezavantaje : trebuie sa o perii

| DanielVălean a răspuns:

Avantaje:
-companie
-e draguta, pufoasa, jucausa
-nu ai soareci
Dezavantaje:
-isi face treburile peste tot
-lasa par pe covoare
-te zgarie

| Adutzu2 a răspuns:

Avantaje:
-te scapa de soareci
-te induioseste cu dragalasenia ei
-te amuza
-te calmeaza

Dezavantaje (daca e tinuta in casa):
-Lasa par
-daca ajunge in bucatarie se poate urca pe masa, in oale...
-isi mai face nevoiele prin casa.

| 03Didy03C a răspuns:

Hey!
Avantaje:-este dragut, simpatic
-cand te simti singura poti vorbi cu el
-cand te doare burta il mangai
-poti dormi cu el
- nu face mult zgomot ca celelalte animale

Dezavantaje:-lasa par in casa
-isi poate face nevoile
-unele pisici cer de mancare non-stop
-te poate zgaria
-unele pisici nu prea stau acasa mereu
Sper ca te-am ajutat! Fundita happy?

| DEADON a răspuns:

Salutare. E foarte periculoasa o pisica, datorita parului ei. Parul ei are niste microbi foarte toxici. Odata inghititi poti muri. Acel par se aduna si se tot aduna, se foarmeaza un ghem pe plamani. Iti trebuie operatie ca sa supravetuiesti. Eu nu am nevoie de acest animal.

| alexmarian08 a răspuns:

Avantaje:
-te scapa de soricei(daca ai )
-un bun prieten
-te amuza
-este lingusitoare
Dezavantaje:
-se urca peste tot
-poate sa iti strice lucruri
-sa manance din mancarea ta daca o uiti
-ramane par daca sta in casa
-trebuie sa ii acorzi atentie
-sa ai grija de ea

| Despot a răspuns:

Buna. Pai avantaje : e simpatica atunci cand toarce, e dulce ca iti simte durerea si vine si se freaca de tine ca sa-i simti iubirea, dar sunt si extrem de multe dezavantaje precum : la pisici in general le cade parul, iar parul lor dauneaza sanatati noastre. adica te poti imbolnavii de la parul lor, plus ca nisipul trebuie schimbat mereu din cutia lor, deoarece urina lor este foarte tare la miros, este mai degraba o intoxicatie. Este ok sa ai o pisica, daca nu ai altceva de facut, dar daca ai servici si scoala... e cam greu. adica ele necesita multa atentie. Sper ca te ajuta ce ti-am zis.

| MariaAndreea73829 a răspuns:

Avantajele:
- e draguta, un bun prieten, iubitoare si destul de micuta
dezavantaje:
-necesita multa atentie, lasa par ceea ce e fatal pentru organism daca este inhalat!
sper ca te-am ajutat happy

| StarAlex a răspuns:

Am avut pisici
avantaje:e draguta si lingusitoae,mananca soareci, te iubete
dezavantaje:lasa par nesanatos, trebuie sa o alinti foarte mult, isi mai face nevoiele prin casa, se dreseaza foarte greu
ti-as recomanda un catel

| Madalina_Oana_1973 a răspuns:

Avantaje : - un nou prieten care nu te va parasi niciodata, un coleg de joaca, dragalasenie absoluta, mereu te va face vesel indiferent de starea ta dezavantaje : nu are nici un dezavantaj ( am vazut ca la unele raspunsuri era caderea parului, solutia: trebuie sa o perii zilnic cu un pieptene special pentru blanita ei /lui si daca o vei spala rareori un sampon de buna calitate pentru problema,, facutul nevoilor in casa " : va trebuii sa o inveti sa se duca la litiera sau la covoras absorbant

| alsazaar a răspuns:

Pei un avantaj ar fi acela ca este mult mai linistita decat un caine iar un dezavantaj este acela ca daca nu este isteata s-ar putea sa ai mici surprize pe covoare ...intelegi unde bat.)

| IoanaDiving a răspuns:

Avantaje - elimina energiile negative
- Nu te vei simti niciodata singur
(nu sunt superficiale așa cum cred unii)
-uiti de problemele de zi cu zi cand o alinti
-ai posibilitatea de a avea un prieten loial
-Te distreaza
-Te relaxeaza
Dezavantaje(pot fi evitate)
-Lasa par primavara(poți sa o periezi. De cateva ori si trece, daca nu e persana)
-Pot zgaria lucruri din casa daca nu au posibilitatea de a ieși afara(poți da cu putin parfum obiectele care pot fi afectate si nu se va mai atinge niciodata de ele chiar daca parfumul nu mai are efect)

| KDily a răspuns (pentru IoanaDiving):

Exaaaact! Si eu am un motan si e super dragalas si iubitor

| roxanaoltean18 a răspuns:

Buna pai depinde de ce pisica unele sunt jucause care iti schimba atmosfera in casa sau o poti creste de mica si o inveti cum sti tu un dezavantaj e ca lasa mult par si sa nu iti iei o pisica pentru ca o data pe an are menstruatie timp de o saptamana si iti face prin casa numai picturi in rosu mai bine motan si sa nu uitam ca daca ai scapat-o iti poate vine cu o burtica singurul avantaj e ca schimba atmosfera din casa si sti cum sunt copii asa si ele alintate bagate in seama, rasfatate.

| sebastian1234567809876 a răspuns:

Avantajele sunt ca prind soareci si dezavantaje ca ii pica parul si de la el de poti sufoca

| Madalinas91 a răspuns:

Buna,eu iti recomand un catel, in momentul aceste am o pisica si un catel. Pisicile prin firea lor sunt foarte egoiste te cauta de obicei când vor ceva de la tine, dar un catel te iubeste neconditionat, in plus lasa mult par, eu m-am saturat de litiera care trebuie schimbata la cel mult 2 zile, nu poti sa o iei peste tot cu tine.Fiecare e dragalas prin felul lui, alegerea iti apartine happy