| root5 a întrebat:

Buna!
In urma cu o saptamana am adoptat un pisoias in varsta de aproape 2 luni si as vrea sa aflu (de la alti proprietari de pisici) cum au procedat cu deparazitarile si vaccinurile. Am inteles ca ar trebui sa ii fac prima deparazitare cam la varsta asta, insa nu stiu exact cum se procedeaza cu vaccinurile. De asemenea, as vrea sa stiu si la cati bani ar trebui sa ma astept sa cheltui cu totul (pastile, vaccinuri, carnet, etc).
Cat mai multe detalii sunt binevenite happy
Merci!

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Un veterinar din zona ta iti poate oferi informatii despre perioada de vaccinare si deparazitare pentru animalul tau. Cand faci un vaccin, nu protejezi doar pisica, ci te protejezi si pe tine, pentru ca pot exista boli, infectii care ajung si la om. De aceea e recomandat sa faci, totusi, vacciurile, in ciuda criticilor ce li se aduc.

| deyu121 a răspuns:

Ce parere ai de pisicile care nu au stapan? Pisicile le nasc si nu le duc la nici un vaccin si uite ca traiesc! Sunt multe pisici in lume...Nu trebuie nici un vaccin, pisicile traiesc bine fara chestii dinastea.Mai bine hraneste-o cu lapte.Acuma eu nu stiu daca chiar nu trebuie sa le faci, dar eu la ale mele nu le-am facut.Defapt am 2 motani si ii am de mici, eu i-am crescut.Nu le-am facut nici un vaccin si sunt bine mersi grasi, blanosi si mari.Deci eu in locucl tau n ui-as face... funda plzzzz?