| anonim_4396 a întrebat:

intrebarea mea este pentru cei care am o pisica sau care se pricep in ingrijirea lor.DE aproape 2 luni am o pisica care musca si zgarie ingrozitor... ii dai unghiile o data la doua saptamani. dar de muscat tot musca.Nu mai stiu cum sa o fac sa inteleaga ca nu e bine ce face... daca o bat e mai rau, daca o inchid undeva la fel... daca plec de langa ea vine si ma alearga happy stiu ca poate pare amuzant...de fapt chiar e, dar trebuie sa o dezvat cumva. Ce sa -i fac?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai rasfatato prea mult si sia luat lumea in cap... du-te la un medic veterinar si incearca sai spui de "apucaturile " pisicii tale si vb cu el pentru un dresaj

Răspuns utilizator avertizat
| tomigirl a răspuns:

Buna!
Am si eu pisica, de vreo 11 ani. Nu ai specificat daca mata ta este puiut, ca daca este, asa fac astia mici, vor sa se joace.Asa era si a mea, cand era mica se juca toata ziua si zgaria cu niste gherute foarte ascutite, intre timp s-a lenevit si doarme toata ziual, abia daca mai misca in front.

Bafta cu pisoiul!

| littlesunshine a răspuns:

Indiferent de varsta pisicii asta sigur functioneaza...eu am avut 4 pisici pana la ora actuala si cu toate a merswinking... Sunt doua posibilitati:
Indiferenta - asta le doare. Nu o mai baga in seama. Ignor-o. Trateaz-o fara pic de interes (ma refer la afectiune/tandrete).nu o mai mangaia deloc. Daca incearca sa iti atraga atentia altfel decat ar trebui sa o faca (adica sa se mangaie de tine si sa miaune) si te musca/zgarie, iata a doua varianta:
Rasuceste un ziar si prefa-te ca dai in ea. Niciodata la fata. peste coada/fund si, totodata continua cu atitudinea rece.
Bafta!

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Stiu o pisica care se comporta la fel, depinda e si de unde ai luat pisica pentru ca daca ai luat-o de pe strada e normal sa faca asa, du-o la veterinar si vorba Alexandra poate ai prea rasfatat pisica, si eu am patit la fel, daac pisica ta mai face asa nu-i mai fa pe plac da-i paine cu lapte sau paine goala ca-i sa vezi ca nu are incotr-o si va trebui pan la urma sa manance asa vei vedea cum se des-rasfata si daca mai vine sa te muste si asa e posibil ca pisicii sa-i fie intr-un fel frica de tine sau nu stiu, ar trebui sa o duci la veterinar, nu e bine! Ai grija de eahappy

| adyth a răspuns:

Eu am o mata...cand am luat'o de la bunica'mea.era la fel e salbatica si tampita cum spui tu. nici nu statea sa o alint...acum are un an.si a devenit cea mai mare putoare posibila... abia se misca... nici macar la masa cand suntem nu mai miorlaie sau se urca pe picioarele noastre cum obisnuia. ideea e ca pisicile cand sunt mici sunt hiperactive dar se puturosesc in timp tongue ai rabdare cu ea... si alint'o mai mult(chiar si cu forta).ca sa prinda gustul. inspira'i incredere. arata'i ca nu ii vrei raul si nu prezinti nici o amenintare. aici mai tine si de personalitatea ta. animalele simt si sunt atrase de anumite persoane in timp ce pe altele le resping...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa se joaca ele cand sunt micute. am si eu o pisica. daca vrei sa nu te muste nu mai trage mana cand te joci cu ea impinge-o incet spre gurita ei si atunci iti va da drumul. daca vrei mai multe detalii am niste mail-uri de la cineva specializat in comportamentul pisicilor. lasa-mi o adresa de email si iti voi trimite.

| Summer Memories a răspuns:

Cu siguranta pisica ta stie ca daca miorlaie iti atrage atentia mai mult. Miorlaitul mai poate fi cauzat si de o stare de disconfort sau de o boala pe care aceasta o poate avea. Prin intermediul sunetelor pe care le scot pisicile comunica intre ele sau vor sa iti comunice tie ceva. Cele mai multe pisici recurg la aceasta metoda din cauza ca sunt plictisite sau vor putina atentie din partea ta. Solutia este sa incerci sa iti distrezi pisica cumparandu-i jucarii speciale. Nu acorda prea multa atentie animalului tau atunci cand incepe sa miorlaie deoarece daca faci acest lucru nu faci decat sa ii creezi un obicei prost de care nu vei mai putea scapa mai apoi.

In legatura cu muscatul.
Uneori pisicile musca numai atunci cand te joci cu ele. Acest lucru se intampla din cauza faptului ca s-a saturat sa te joci cu ea si aceasta este o forma de a-ti spune sa te opresti. Nu intra in panica. Tot ce trebuie sa faci este sa iti retragi mana incet si sa o indepartezi de pisica. Daca aceasta este pe genunchii tai ia-ti mainile de pe ia si las-o sa plece sau ridica-te in picioare si permite-i sa sara pe podea. Incearca sa inveti sa recunosti semnalele care preced muscatura: miscatul cozii in mod excesiv, intinderea urechilor spre inapoi, dilatarea pupilelor sau corpul foarte agitat. Cand vezi oricare dintre aceste semne nu mai atinge animalul si da-i voie sa plece.

Toata lumea crede ca o pisica isi arata afectiunea in momentul in care se freaca de tine cu spatele, cu capul sau cu restul corpului. Cand face aceste miscari pisica vrea sa te insemneze cu mirosul ei. Prin acest mod ea demonstreaza ca esti propietatea ei. Pisica isi arata afectiunea in momentul in care te izbeste cu capul.

Iti las cateva site-uri care explica comportamentul pisicii :)

http://www.eva.ro/......10443.html

http://www.info-ghid.com/......sel-s.html

Succes :)

| catthshshshs a răspuns:

Si eu am un motanel de 7 anisori si asa facea si el cand era pui... Dar intre timp s-a mai "marurizat" si nu ii mai arde toata ziua de joaca.Cand era micut aveam mainile pline de zgarieturi pentru ca imi placea la nebunie sa ma joc cu el.Problema este ca tu ar trebui sa ii dai de inteles ca anumite chestii ii sunt permise si altele nu! Daca vezi ca te musca sau te zgarie, loveste-o incet peste botic si rosteste "nu"...si ignor-o o perioada.Este posibil sa fie stresata si de asta...Si nu ii mai taia unghiile, ca am inteles ca le doare ingrozitor.De asta poate fi irascibila.Succes!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@catty89- nu le doare cand le tai gherutele daca stii cum sa o faci...

| florar a răspuns:

Tai prea des unghiile
ele au carne vie si nervi in unghii si le doare. cine te. a invatat acest lucru ingrozitor?