| DennyDenissa1 a întrebat:

Buna la sfarsitul lui August eu cu parintii vom vizita pet shopurile din Suceava in cautarea unei chinchille(sinsile), dar mai intai am niste intrebari:
1)Cine este din aceasta localitate as vrea sa verifice magazinele de animale din Suceava(animax, zoomania, am inteles ca sunt si in carefour). Deci cine ar putea sa imi spuna preturi si in ce conditii sunt tinute aceste animale?
2)Am inteles ca aceste animale sunt foarte sensibile si nu le pot da orice sa manance asa cabig grinaca le-as face eu singura acel fun/lucerna uscata (stau la casa) li se intampla ceva, este bun?
3)Le pot da si porumb, grau..nu?
4)Cam cat de mare sa fie cusca si imi puteti spune cum as putea face eu una/site (pentru. ca la magazin am gasit si la 9 milioane iar parintiI si asa spun ca arunca bani degeaba)
5)Ce este mai bine sa-mi iau femela sau mascul?(ce nume sa ii dau?)
6)cand sunt acele calduri(30 grade)cum pot sa i\o racoresc?
7)Cam cat costa intretinerea a unui singur exemplar timp de o luna(nisip,talas, mancare, jucarii)Dar la inceput cand trebuie sa cumpar totul?
8)Orice alte informatii?(nu vreau site)
Psbig grinAU FUNDITA!

2 răspunsuri:
| LebadaDeCristal a răspuns:

Bună!
1.Nu,din păcate nu sunt din Suceava, dar am găsit pe internet numărul de telefon al celor de la Animax-Suceava: 0731.264.629 Dacă-i suni, îi poți întreba în legătură de chinchile și ce alte animale mai au zilele acestea.Am auzit că cei de la Zoomania-Suceava au chinchile, uite numărul lor: 0730.713.594
2.Da,așa este, sunt sensibile și pretențioase.Lucerna este bună,dar mai bine,alege-i hrana de la magazine specializate, pet-shop-uri, îți spun asta fiindcă am avut un hamster și I-am dat ceva pregătit de mine și care știam că-i face bine, însă mai bine luam de la un pet-shop, căci hamsterul a murit și doctoral veterinar mi-a spus că în cazul în care îmi voi lua alt animal să îi cumpăr mâncarea de la pet-shop și să nu mă mai bazez pe îndemânarea și priceperea mea.
3.Normal că le poți da porumb și grâu,dar încă o dată,tot ce va vrea chinchilla,îi poți lua de la magazinul de animale,de exemplu,hamsterului meu I-am dat semințe de floarea soarelui dintr-o pungă NutLine, și erau sărate, și bietul, nu avea voie sărat, deci...nu te pune în situația în care să riști.
4.Nu te chinui să-i faci tu cușcă, comandă-i una de pe Okazii.ro sau Tocmai.ro,sunt bune, cele mici costă în jur de 200 de lei și cele mari între 300 și 500.
5.Nu contează ce este,femelă sau mascul,cel mai bine ar fi mascul,ca să nu putem în față o situație complicată în care cineva care are mascul să vrea să se împerecheze,și te-ai trezi cu pui,care iarăși, ar fi greu de întreținut. Poți să-i pui ce nume vrei: Cici, Hami, Pufu, Liki etc
6.Să răcorești? Hmm...Cam greu,dacă aveți aer condiționat să-l porniți, sau, poate sta vara pe balcon, unde e puțin mai frig, la mine așa este.
7.Imediat ce iei chinchilla va trebui să cumperi totul necesar.Acum,depinde,mai întâi cumperi cușca la un preț mai ieftin de pe internet, și când iei chinchilla, iei și cușca cumpărată cu câteva zile î urmă și o pui în ea.Nu știu, într-o lună plăteși pentru ea 100-200 de lei și când o iei ea va fi 150-200 de lei, mâncarea va fi în jur de 20 lei, jucăriile tot cam 15-20 și cușca va fi 300 de lei, cam așa, depinde cât de mare o vrei.
8. Chinchilele sunt speriate în mașină. Blana lor este prețioasă, de culoare alba sau gri. Când sunt nemulțumite, se ridică în două lăbuțe și face „pișu" pe tine în semn de răzbunare.Este un animal energic, dacă-i dai drumul în casă trebuie să ai mare grijă. Chinchila este afectuoasă.
Succes! Te pup!

| DennyDenissa1 explică (pentru LebadaDeCristal):

K...nu mai iau shinshilla dar informatiI despre iepurele pitic angora?
Care este cel mai pufos? Angora englez/pitic/francez/urias