| Daniel_Gabriel_1995 a întrebat:

Ce mananca un porcusor de guineea?
Poate manca grau, porumb, iarba si lucerna?
Si iarba si lucerna se pot da ude?
Fan-ul poate sa fie din fanaria poprie sau trebuie special?

Răspuns Apreciat de Editori
| Ioana_9918 a răspuns:

Porcusorul de guinea este ierbivor, deci trebuie hranit doar cu produse de origine vegetale.
Nu ai voie sa ii dai dulciuri, lactate sau altfel de alimente gatite etc.
Poti sa ii dai fan si lucerna din productia proprie daca esti sigur de provenienta acestora (nu au pesticide etc.).
Poti sa ii dai legume proaspete (spalate in prealabil) sa rontaie: ardei, patrunjel, rucola, morcov, castravete.

1 răspuns:
| Ioana_9918 a răspuns:

Exista si macare speciala pentru porcusorii de guinea in petshopuri: https://www.maxi-pet.ro/animale-mici/hrana-2/porcusor-de-guineea.aspx

| Daniel_Gabriel_1995 explică (pentru Ioana_9918):

Stiu, dar in afara de asta?